film

Pokaz filmu "Popytka - ukryty wymiar"

foto: materiały prasowe

Gdzie?
wydarzenie online
Kiedy?
Sobota, 06.06.2020
O której godzinie?
19:00
Za ile?
darmowe
Opis wydarzenia
6 czerwca o godzinie 19:00 na fanpage'u Sceny Roboczej - Centrum Rezydencji Teatralnej odbędzie się pokaz filmu "Popytka - ukryty wymiar" Weroniki Fibich (z Ośrodka Teatralnego Kana) i Adama Ptaszyńskiego.


„Popytka” – ukryty wymiar

To opowiedziana w czasach pandemii historia pytania: „Boją się nas czy o nas?”. To próba odnalezienia się w nowej sytuacji, w której alternatywne sposoby spotykania wymuszają inne formy obecności. To wreszcie pytania o widza i relację z nim, a także o relację pomiędzy samymi twórcami. Rozpoznajemy ukryty wymiar – wymiar w ukryciu, wymiar ukrytego. W czasach dystansu przyglądamy się mocniej istocie bliskości i „obcowania”.

„Wojna wykrzywia gębę, kusi obietnicą bohaterstwa i oczyszczenia, ale przynosi tylko cierpienie, nieszczęście i krzywdę. Jeśli się chce poznać prawdę o wojnie, najlepiej pozwolić opowiadać o niej jej ofiarom, kobietom. Mężczyźni, których uwodzi, służą jej potem ślepo w dziele zniszczenia. Kobiety zaś niezmiennie są jej jedynymi prawdziwymi przeciwniczkami, jedynymi, które potrafią ją pokonać. Anna Politkowska, która zapłaciła życiem za to, że ze zbyt bliska próbowała przyglądać się czeczeńskim wojnom, nazywała je ‘średniowiecznymi wojnami z przełomu XX i XXI stulecia’. Milana, Heda i Madina, kobiety z Czeczenii, to prawdziwe zwyciężczynie tamtejszych wojen; opowiadają też o cenie, jaką za wygraną się płaci. W opowieści Popytka jest jeszcze Marina, dobry anioł, łagodnie przypominający o człowieczej powinności współczucia, pomocy i sprzeciwu wobec zła”.

Tak po spektaklu napisał Wojciech Jagielski − specjalista od ludzkich historii i problemów Afryki, Azji Środkowej, Kaukazu i Zakaukazia.

Dzisiaj, kiedy w teatrze nie ma widzów, do drugiego człowieka dwa metry dystansu, a na ulicach nie tylko kobiety muszą zasłaniać twarze – bohaterki „Popytki” nie milkną. Izolowane − kolejny raz adaptują się do nowych warunków.

Premiera filmu 6 czerwca o 19:00 na fanpage'u https://www.facebook.com/ScenaRobocza/

 

Opowiadają: Marina Hulia, Heda Debirova, Milana Goytamirova, Madina Mazalieva

Pomysł i realizacja: Weronika Fibich, Adam Ptaszyński

Zdjęcia i montaż: Adam Ptaszyński

Opieka merytoryczna i promocja: Marina Hulia

Menadżer: Jolanta Grabowska

Wsparcie: Miłosz Więckowski

Produkcja: Scena Robocza - Centrum Rezydencji Teatralnej

Współfinansowanie: Miasto Poznań

Partner: Teatr Kana w Szczecinie, Dzieci z Dworca Brześć

Patronaty honorowe:

Marszałek Senatu RP

Prezydent m.st. Warszawy

Instytut Praw Dziecka

Międzynarodowe Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka

Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu

Krajowe Forum Oświaty Niepublicznej

Dom Otwarty

Entuzjastki

Nowy Teatr

Uroda Życia

Wysokie Obcasy

BIANCO studio

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję