Były występy lokalnych artystów, animacje dla dzieci, zwiedzanie żaglowców, a wieczorem pod główną sceną zebrał się tłum, aby posłuchać gwiazdy wieczoru – Patrycji Markowskiej. W pierwszym dniu „Żagli 2022” wzięło udział 20 tysięcy osób. „Wśród nich było sporo turystów z różnych zakątków Europy a nawet świata” – podkreśla Andrzej Kus, rzecznik prasowy miejskiej spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia.
Piątek był pierwszym dniem żeglarskiego święta. Pogoda może nie była idealna, ale nie przeszkodziła mieszkańcom i turystom, którzy tłumnie odwiedzili Wały Chrobrego i Łasztownię.
Za dnia największą popularnością cieszyły się żaglowce, które zacumowały przy szczecińskich nabrzeżach. Na specjalnie przywitanie mógł liczyć niemiecki „Gorch Fock II”, który do Szczecina przypłynął w piątek rano. Niemiecka jednostka powitana została przez Orkiestrę Wojskową, przedstawicieli miasta oraz mieszkańców.
„Za każdym razem rozwala scenę”
Punktem kulminacyjnym pierwszego dnia „Żagli 2022” był koncert Patrycji Markowskiej. Artystka wraz ze swoim zespołem wykonała najbardziej znane przeboje. Z głównej sceny wybrzmiały dźwięki „Na szczycie”, „Hallo, Hallo”, a refren „Jeszcze raz” zaśpiewali fani piosenkarki.
– Patrycja to zwierzę sceniczne, za każdym razem rozwala scenę. Byłem na kilku jej koncertach i zawsze ma w sobie tyle energii. Dzisiaj na Łasztownię przyszedłem tylko dla niej. No i przy okazji zrobiłem kilka zdjęć wesołego miasteczka – śmieje się Łukasz.
Z kolei utwór „Dzień za dniem” Patrycja Markowska zadedykowała mieszkańcom Ukrainy.
– Ostatnio czas nas nie rozpieszczał, działo się wiele przykrych rzeczy. Gdyby na świecie było tak jak tutaj, to nie byłoby wojen i takich przykrych sytuacji, które mają miejsce. Wyślijmy dobrą energię do naszych sąsiadów zza wschodniej granicy – mówiła.
Debiut nowego miejsca
Warto dodać, że pierwszy dzień „Żagli” był zarazem debiutem dla sceny głównej w nowym miejscu. W poprzednich latach. przy okazji imprez typu „Dni Morza” czy finałów „The Tall Ships Races”, rozstawiana była u stóp Wałów Chrobrego. Natomiast w tym roku organizatorzy „Żagli 2022” zadecydowali o ulokowaniu głównej areny muzycznej po drugiej stronie rzeki, w pobliżu biurowca „Lastadii”.
Jak zmianę lokalizacji oceniają mieszkańcy? Wielu spodobało się, że została wyznaczona specjalna strefa bez alkoholu i brak ścisku, a niektórzy zwrócili uwagę na komfort samego wejścia na teren koncertu.
– Podoba mi się, że jest specjalnie wyznaczona strefa i nie można do niej wejść z alkoholem. Kiedy scena była po lewej stronie, panował straszny tłok i trudno było się z niego wydostać. Teraz jest lepiej, choć trzeba minąć duże grupy na bulwarach, które nie zawsze wykazują się kulturą – ocenia Julia.
– Na początku obawiałem się, że może być bardzo mało miejsca, ale to nieprawda. Dodatkowo wszystko było bardzo dobrze słychać – dodaje Kamil. Jednocześnie mieszkaniec Szczecina zwrócił uwagę na jedną rzecz. – Nie jestem tylko pewien czy to wejście jest komfortowe dla osób z niepełnosprawnością, które poruszają się o kulach lub na wózku inwalidzkim. To może być dla nich problem.
Żaglowce zapraszają w sobotę
Drugi dzień „Żagli 2022” upłynie pod znakiem sportu, jedzenia i muzyki. O godz. 9 rozpocznie się Bieg pod Żaglami, a na Wyspie Grodzkiej będzie można zagrać w rugby. Natomiast najmłodsi będą mogli na placu Adama Mickiewicza będą mogli spróbować swoich sił w sportach wodnych.
Na Łasztowni czekać będą mobilne restauracje na kółkach, a amatorzy chmielowego i złotego trunku będą mogli skosztować jego odmian w strefie Craft Beer. Sobotnią gwiazdą wieczoru będzie jednak z najmłodszych piosenkarek w Polsce – Viki Gabor
Komentarze
0