To film o ważnej postaci sektora budowy statków i związanej z nim nauki. Już w najbliższy czwartek (18 kwietnia) w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie zaprezentowany zostanie „Okrętowiec na Wulkanie”.

„Okrętowiec na Wulkanie” to film dokumentalny o profesorze Eugeniuszu Skrzymowskim – wybitnej postaci w powojennej historii Szczecina, który odbudowywał polski przemysł stoczniowy.

– Będąc jeszcze studentem nadzorował w Trójmieście prace nad wykończeniem słynnego „Sołdka”, a także pracował przy budowie pierwszych, powojennych kutrów, na których w latach PRL-u opierało się całe polskie rybołówstwo bałtyckie. Przez kilka lat pełnił również kierownicze funkcje w Stoczni Gdańskiej, a potem kierował Stocznią w Gdyni – opowiada dziennikarz Marek Klasa, który wspólnie z dziennikarzem Markiem Osajdą zrealizował dokument.

Co ciekawe, dokument filmowy powstał nieco z przypadku. Jego autorzy spotkali się z bohaterem na parę miesięcy przed jego śmiercią. Profesor wyznał im wówczas, że od dziecka marzył o budowaniu okrętów. Marzenie to, mimo wojny, tragicznych losów rodzinnych, mnóstwa przeciwności – spełnił. 

– „Okrętowiec na Wulkanie” to także opowieść o Skrzymowskich, polskich patriotach, którzy za ojczyznę zapłacili najwyższą cenę oraz o powojennych meandrach polityki gospodarczej w czasach PRL – dodaje Marek Klasa.

Seans rozpocznie się 18 kwietnia o godz. 17:30 w sali im. Zbigniewa Herberta. Wstęp wolny.