Kolejny interesujący teatr alternatywny w Szczecinie ! .„Dekonstrukcja formy” to hasło, trwającej w Teatrze Kana, drugiej części programu projektu Okno-Zbliżenia. W maju, w wydaniu rosyjskim.

Od wczoraj przebywa w naszym mieście grupa teatralna Akhe, założona w 1989 r. w Sankt Petersburgu przez członków Teatru Yes-No (Maksima Isajewa, Pawła Semczenkę, Wadima Wasiliewa), która była już w Szczecinie rkilka lat temu podczas festiwalu Spoiwa Kultury. Ich propozycje to eklektyczne, złożone formalnie, spektakle, w których wrażenia wizualne są efektem łączenia różnych technik kreacyjnych.

W spektaklu „Mr Carmen”, który został pokazany w piątek (24 maja) artyści wykorzystują plansze z grafikami, lalki przesuwane na sznurkach, kreślą imiona bohaterów tej opowieści na wiele sposobów (za pomocą soku pomarańczowego, kremu, wina...). Poza tym bardzo precyzyjnie operują światłem i mrokiem (tą materią zajmuje się Vadim Gololobov), bawiąc się formą i używając przestrzeni scenicznej do pobudzenia zmysłów widzów.

Estetyka „Mr. Carmen” to psychodeliczny kolaż symboli, w którym narracja odgrywa rolę mniej eksponowaną i bardziej podporządkowaną artystycznej prowokacji. Ważne znaczenie ma natomiast muzyka (dzieło Vyacheslava Gaivoronskiya, i Andreya Sizintseva), podkreślająca nieco enigmatyczny, niedookreślony charakter przekazu.


Po spektaklu widzowie mogli porozmawiać z artystami, a w niedzielę 26 maja w Piwnicy Kany zobaczymy filmy Teatru Akhe (g.20.00) z których dowiemy się więcej o ich eksperymentalnych działaniach twórczych. 27 maja natomiast będzie można przyjść na inscenizację „White Cabine” (godz. 19.00), uhonorowaną dziesięć lat temu na festiwalu w Edynburgu nagrodą Fringe Firsts.