Portal sedina.pl rozpoczyna bliższą współpracę z Instytutem Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego. Umożliwi to m.in. publikację artykułów autorstwa pracowników IHiSM, a także najlepszych prac studentów – powstałych na corocznych magisteriach.

 

Dotychczasowe kontakty obu miały charakter doraźny. W dniu dzisiejszym, po uprzednio odbytych rozmowach, ustalono szczegóły współpracy.

Stało się to możliwe dzięki przychylności zarówno władz, jak i pracowników naukowych IHiSM US.
Portal sedina.pl przez lata wszedł na trwałe do przestrzeni publicznej Szczecina i Pomorza Zachodniego. Jego dorobek musi budzić uznanie zarówno pasjonatów historii, jak i zawodowych historyków. Wsparcie udzielone przez pracowników Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych jest oczywistą formą naszego poparcia dla twórców portalu i naszego utożsamiania się z misją szerokiego popularyzowania wiedzy o przeszłości naszego miasta i jego dziedzictwa – mówi prof. Adam Makowski, Dyrektor Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych US.

Porozumienie, początkowo, będzie opierało się na trzech płaszczyznach.
Pierwsza z nich umożliwi publikowanie na portalu www.sedina.pl artykułów pracowników naukowych IHiSM US. Druga część współpracy wiąże się ze środowiskiem studenckim. Z pomocą pracowników naukowych zamierzamy na bieżąco docierać do wartościowych prac magisterskich i licencjackich na temat historii Szczecina, które każdego roku bronione są w IHiSM US. Los dla tych materiałów nie jest jak dotąd zbyt łaskawy. Najczęściej szybko trafiają bowiem do archiwum US i ślad po nich ginie. – wylicza Jan Skolimowski, Redaktor Prowadzący portal www.sedina.pl – Wreszcie, trzecia część współpracy dotyczy większej niż dotąd możliwości promowania naszej działalności w progach Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego, m.in. na forum organizowanych przez IHiSM US wydarzeń – uściśla Skolimowski.

Portal posiada już pierwsze materiały, w tym m.in. artykuły prof. Radosława Gazińskiego, który w kilku słowach wypowiedział się na temat popularyzacji wiedzy o historii, także Szczecina . Dzisiejsze czasy wymagają zmiany myślenia o sposobach publikacji badań naukowych. W dobie wszechogarniającego Internetu coraz więcej osób korzysta w wymianie naukowej wyłącznie z publikacji cyfrowych. Czas wykorzystać nowe media do popularyzacji historii, także lokalnej. I tu portal www.sedina.pl staje się ważnym sprzymierzeńcem w dziele upowszechniania wiedzy o przeszłości naszego miasta. Nowo nawiązana współpraca pozwoli na prezentowanie wyników badań pracowników IHiSM szerokiemu gronu miłośników Szczecina. Warto dodać, że z czasem będzie to istotny sposób komunikowania się z naszymi czytelnikami – mówi naukowiec, piastujący także funkcję Dyrektora Biblioteki Głównej Uniwersytetu Szczecińskiego.

Dzięki pomocy promotorów możliwe będzie także odpowiednie wyselekcjonowanie najlepszych prac magisterskich, a następnie, po stosownej redakcji, opublikowanie ich za zgodą autorów na portalu www.sedina.pl.
Inicjatywa publikowania prac licencjackich i magisterskich – lub ich fragmentów – jest niezwykle cenna. Z jednej strony pozwoli to na wprowadzenie w obieg naukowy tekstów, które do tej pory skazane były na niebyt, z drugiej da młodym naukowcom zmierzenie się z trudną materią oceny swojej pracy nie tylko przez promotora i recenzenta ale bardzo wymagające grono regionalistów – mówi dr Radosław Skrycki, Zastępca Dyrektora Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego.