W związku z Piknikiem nad Odrą w rejonie Wałów Chrobrego zmieniona została organizacja ruchu oraz wprowadzono zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.
Od piątkowego wieczoru wyłączone z ruchu są ul. Komandorska (na odcinku od Hotelu Focus do ul. Jana z Kolna), ul. Admiralska (na odcinku od ul. Jarowita do ul. Jana z Kolna), Jana z Kolna na wysokości Trasy Zamkowej na odcinku od ul. Kapitańskiej do Bulwaru Piastowskiego oraz zjazd z Trasy Zamkowej w kierunku Jana z Kolna. Ul. Jana z Kolna zamknięta jest też na odcinku od Mostu Długiego do ulicy Kapitańskiej (z możliwością wjazdu w kierunku pl. Żołnierza Polskiego).

Objazd prowadzi ulicami Dubois, Parkową, Malczewskiego, Matejki, przez pl. Żołnierza Polskiego i Trasę Zamkową. W ciągu ulicy Storrady został wprowadzony ruch dwukierunkowy. Pomiędzy ulicą Dubois a ulicą Kapitańską możliwy jest wjazd dla pojazdów dojeżdżających do posesji.

Zmiany w organizacji ruchu będą obowiązywały do poniedziałku, 9 maja, do godz. 04:30.

W komunikacji miejskiej zawieszona została linia tramwajowa nr 6. Zamiast niej na czas Pikniku nad Odrą uruchomiona została dodatkowa linia tramwajowa nr 16, która kursuje trasą linii 6 z Pomorzan do Wyszyńskiego, a następnie przez Bramę Portową, pl. Żołnierza, pl. Hołdu Pruskiego, Matejki, Malczewskiego, do przystanku Dubois i dalej ponownie trasą linii 6 do pętli Gocław. „Szesnastka” jeździ co 12 minut.

Linia nocna 526 także została częściowo zmieniona. Autobusy kursują od przystanku Wyszyńskiego przez Bramę Portową, al. Niepodległości, pl. Żołnierza Polskiego, pl. Hołdu Pruskiego, ul. Matejki, ul. Malczewskiego, ul. Parkowa do przystanku Dubois i dalej swoją stałą trasą wg normalnego rozkładu jazdy.