Targi turystyczne, stoiska ze zdrową żywnością, rejsy jachtem, przejażdżki tramwajem wodnym, spotkania ze znanymi podróżnikami, koncerty, specjalna strefa dla fanów wędkarstwa, kulinarne pokazy i 100-kilogramowy tort na deser. To tylko niektóre atrakcje Pikniku nad Odrą, który w sobotę i niedzielę odbędzie się przy Wałach Chrobrego.
Najważniejszym wydarzeniem Pikniku nad Odrą są targi turystyczne Market Tour, które w tym roku obchodzą 25. urodziny. Z okazji jubileuszu przygotowano 100-kilogramowy tort. Będzie można go spróbować w sobotę (7 maja) o godz. 14:00 (wtedy też odbędzie się oficjalne otwarcie Pikniku). W alejkach Market Tour swoje turystyczne oferty zaprezentują miasta i regiony z Polski oraz zagranicy, m.in. z Czech, Niemiec, Hiszpanii i Węgier. Będzie można zapoznać się z propozycjami jednodniowych wycieczek po regionie, jak i wyjazdami poza granice naszego województwa. Nie zabraknie też ofert biur podróży, przewoźników, hoteli, ośrodków wypoczynkowych, rekreacyjnych i sanatoryjnych. Niektórzy z wystawców zadbali o dodatkowe atrakcje, m.in. pokazy flamenco, serwowania wina przez hiszpańskiego venenciadora, spotkanie z Agnieszką Skrzypulec (7 maja o godzinie 13:15), konkursy z nagrodami oraz animacje dla dzieci.

Specjalne piknikowe piwo, pokazy kulinarne, regionalne przysmaki
W ramach Pikniku odbędą się także Targi Żywności i Produktów Ekologicznych ORGANIC. W Alei Zachodniopomorskich Smaków prezentowane będą lokalne wyroby wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych, a także te z gospodarstw rolnych produkujących żywność ekologiczną. W 12 domkach zaprezentuje się 15 zachodniopomorskich wystawców. – Na pikniku będziemy się chwalić tym, co mamy najlepsze. Nie zabraknie miodów z całego województwa, pojawią się też słodkości, w tym krówka szczecinecka. Myślę, że pasztecik szczeciński zaskoczy gości pikniku podaniem. Będzie można spróbować też naturalnych jednodniowych soków – mówił podczas konferencji zapowiadającej Piknik wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa. Na stoisku Województwa Zachodniopomorskiego odbywać się też będą prezentacje kulinarne. Szefowie kuchni zachęcą gości do degustacji dań rybnych. Będzie można spróbować m.in. puree z topinamburu z salsą z ogórka kołobrzeskiego, zupy rybnej z ryb bałtyckich czy sałatki z wędzonego pstrąga. Poza zachodniopomorskimi przysmakami odwiedzający w weekend okolice Wałów Chrobrego będą mogli spróbować też specjałów z województw – wielkopolskiego, lubuskiego i pomorskiego. Na stoiskach znajdą się wyroby z gęsiny, chleb słowiński, sery, paprykarz Wojnowski. Podczas Pikniku będzie można także zakupić jubileuszowe piwo piknikowe.


Znani podróżnicy i rejsy jachtem
Po raz trzeci Piknikowi nad Odrą towarzyszy Strefa Globtrotera, w ramach której zaplanowano spotkania ze znanymi podróżnikami, m.in.: Przemkiem Kossakowskim (sobota o 16:15), Arkadym Pawłem Fiedlerem (niedziela o 11:45), Piotrem Strzeżyszem (sobota o 15:00) oraz szczecińskimi podróżnikami rowerowymi, rodziną Kobusów i podróżnikami, którzy opowiedzą jak zwiedzać świat za grosze. W Strefie Globtrotera będzie można obejrzeć też wystawy zdjęć z Nowej Zelandii oraz obrazów o tematyce marynistycznej. Zaplanowano także konkursy, w których do wygrania będą rejsy po Odrze na pokładzie 8-metrowego jachtu.

Wspomniane rejsy to nie jedyne wodne atrakcje jakie przygotowano w ramach Pikniku nad Odrą. W sobotę i niedzielę w godz. 12:00 – 19:00 po Odrze pływać ma katamaran, pełniący rolę tramwaju wodnego. Za przejażdżkę na trasie Most Długi - Łasztownia - Wały Chrobrego trzeba będzie zapłacić 10 zł.

W trakcie Pikniku będą się też odbywały regaty wioślarskich ósemek uczelnianych o Puchar Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego oraz Prezydenta Miasta Szczecin.

Przygotowano również specjalną strefę dla entuzjastów wędkarstwa, w której wystawcy będą oferować m.in. akcesoria wędkarskie, łodzie i pontony. Zainteresowani będą mogli się także dowiedzieć, gdzie łowić i jak zacząć. Zaplanowano także konkursy wędkarskie dla dzieci "na sucho" na brzegu. Natomiast na stoisku Ślizgu będzie można zaczerpnąć informacji o szkoleniach z zakresu motorowodnego oraz wymaganych uprawnieniach na terenie Polski i Europy. Przed namiotem ustawiona będzie łódź wędkarska z silnikiem spalinowym lub elektrycznym.

Koncerty i pokazy na scenie
Wydarzeniu towarzyszy też bogaty program artystyczny. Podczas dwóch piknikowych dni na scenie będą odbywały się koncerty, prezentacje szkół tańca, pokazy kulinarne Zbigniewa Koźlika. Zagrają m.in. Fafa Rara (sobota o 18:20), Specyficzni (sobota o 20:30), Majtki Bosmana (niedziela o 15:20) czy Sky'a (niedziela o 18:45). Sceniczne atrakcje zaplanowano w sobotę w g. 12:00 – 22:00 i w niedzielę od 11:20 do 20:00. Oprócz tego powstaną place zabaw dla dzieci, przygotowano też zabawy dla najmłodszych, malowanie twarzy i konkursy z nagrodami.

Piknik nad Odrą w sobotę odbędzie się w godzinach 11:00 - 22:00 i w niedzielę w godz. 11:00 - 20:00. Udział jest bezpłatny.