To z całą pewnością jedno z najpiękniejszych miejsc w Szczecinie. Miejsce, któremu nie można odmówić uroku, nawet ciemną nocą. A może właśnie nocą? Tym razem wieczorne wycieczki poSzczecinie przemierzą okolice Wałów Chrobrego.
Gdy myślimy o oświetlonym Szczecinie nie sposób przemilczeć Wały Chrobrego i ich otoczenie, dlatego też przewodnik miejski, Grzegorz Kruszewski postanowił, że kolejna wycieczka zawędruje właśnie w te regiony.
Tym razem będziemy oglądać jedne z bardziej znanych, ale jak się często okazuje, nie poznane do końca zabytki. Jeśli mówimy o takich ciekawszych miejscach, które można zobaczyć, to w Szczecinie oczywiście są to Wały Chrobrego. - mówi Grzegorz Kruszewski.
Dziś to przepiękne miejsce, ale niewielu z nas wie, że tereny mają bogatą przeszłość... militarną. Jeszcze w połowie XIX wieku na tych terenach rozciągał się Fort Leopolda. Był to jeden z trzech najważniejszych fortyfikacji, które miały strzec Szczecin przed wrogimi wojskami. Jednak w 1873 roku nastąpiło wyburzenie osiemnastowiecznego fortu. Dzięki zaangażowaniu ówczesnego nadburmistrza Szczecina Hermanna Hakena w miejscu dawnego fortu mamy taras widokowy.
Oprócz dawnych „Hakenterrasse” przewodnik skupi się także na dwóch sąsiadujących budynkach, które swoją urodą niewiele ustępują budynkowi, w którym dziś mieści się Muzeum Nardowe. Oczywiście mowa tutaj o Akademii Morskiej i Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim.
Podczas tej wycieczki będę chciał pokazać cały urok tej części Szczecina, ale nocą. Zobaczymy jak Wały Chrobrego prezentują się od strony wody, przyjrzymy się szczegółom fontanny, a poza tym niezwykłe są także budynki wokół Wałów Chrobrego. - tłumaczy Grzegorz Kruszewski.
Jeżeli jednak myślicie, że wycieczka zakończy się na tych trzech budynkach, jesteście w ogromnym będzie. W swej podróży, uliczkami wieczornego Szczecina Kruszewski ma zamiar dojść aż do kościoła św. Piotra i Pawła, następnie zaś przejść do Piwnicy Kany, by tam przy pokalu piwa, albo gorącej herbacie porozmawiać o Szczecinie.
Będę do tego dążył, by cały spacer odbywał się w formie rozmowy, byśmy wymieniali się uwagami, ciekawostkami i opowieściami na temat dawnych miejsc. Nie chciałbym, aby to był wykład przewodnika. A zwieńczeniem będzie wspólne wybranie się do sympatycznego, ciepłego lokalu, by przy kawie, herbacie, piwie porozmawiać o naszym mieście. - dodaje Kruszewski.
Nim zakończymy podróż, wróćmy jeszcze na chwilę na Wały Chrobrego. Chociaż koncepcja jest zgoła odmienna od koncepcji wycieczek sobotnich, w przypadku tej trasy należy szukać pewnych zbieżności. Wieczorna wycieczka będzie swego rodzaju preludium do tego, co organizatorzy szykują już w styczniu. Bowiem z początkiem 2014 uczestnicy powrócą na Wały Chrobrego, by wejść w miejsca zazwyczaj niedostępne dla zwykły obywateli. Jakie to będą miejsca? Wszystkiego dowiecie się w swoim czasie.
Pierwszy termin wycieczki został zaplanowany na 6 grudnia, kolejna odbędzie się tydzień później. Koszt uczestnictwa to 15 zł od osoby – gratis mała niespodzianka w lokalu.
Terminy:
06.12.2013 [piątek], 19:00
13.12.2013 [piątek], 19:00
Bilety: 15zł (gratis niespodzianka w lokalu)
Rezerwacje: www.poszczecinie.pl
Komentarze
0