Będzie można wejść na najwyższą zamkową wieżę, obejrzeć salę czarownic czy kolekcję samochodów Stoewera, zwiedzić niedostępny dla odwiedzających zabytkowy gmach Komendy Wojewódzkiej Policji, zajrzeć do niedawno wyremontowanej Willi Lentza, zachwycić się jej wnętrzami i obejrzeć pokaz mappingu. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

Do tegorocznej Nocy Muzeów w Szczecinie włączyło się blisko 20 szczecińskich instytucji, które w większości będzie można zwiedzać w sobotę do północy.

Oficjalna inauguracja 16. Europejskiej Nocy Muzeów 2022 odbędzie się o godzinie 18.00 w gmachu Muzeum Narodowego przy Wałach Chrobrego. Otwarcia dokonają dyrektorzy Muzeum – Lech Karwowski oraz Dariusz Kacprzak. Bezpośrednio po ceremonii zaplanowano wernisaż „Genealogii”, czyli oryginalnego projektu prof. Waldemara Wojciechowskiego – tym razem Jego studenci interweniują (sztuką) w nową wystawę stałą „Misterium światła”.

Co jeszcze na tę noc przygotowały szczecińskie instytucje?

1. INSCENIZACJA HISTORYCZNA PRZED URZĘDEM MIASTA

Przed gmachem urzędu miasta (plac Armii Krajowej 1) w godz. 16.00 – 21.00 odbędzie się inscenizacja historyczna przedstawiająca życie codzienne Wikingów. Natomiast w godz. 18.00 – 23.00 można będzie zwiedzać salę ślubów oraz salę sesyjną w odrestaurowanym skrzydle magistratu.

2. WYSTAWA O EMOCJACH DLA DZIECI

W Domu Kultury 13 Muz ramach Europejskiej Nocy Muzeów będzie można zwiedzić trzy galerie, w tym jedną dla najmłodszych odbiorców sztuki. Galeria Foyer oraz Galeria Jedna Druga zapraszają w godz. 18:00-23:00. Kierowana do dzieci Galeria Tworzę się będzie tej nocy otwarta w godz. 18:00-20:30. Zaplanowano w niej także oprowadzania po wystawie, które odbędą się o: 18.00, 18.30, 19.00, 19.30, 20.00. Wystawa dla najmłodszych opowiada o emocjach. Na ekspozycję składają się bardzo ciekawe instalacje artystyczne oraz różnorodne pokoje. Jest pokój smuteczków i pokój strachu, ale uczestnicy poznają też zdziwienie, spokój, radość czy złość. Wstęp na wszystkie wystawy jest bezpłatny. Więcej o wystawie „Emocje na miarę!” (dla dzieci 5+) w naszym artykule

3. POKAZY DAWNYCH TAŃCÓW

Na dziedzińcu Muzeum Tradycji Regionalnych przy Staromłyńskiej 27 wystąpi grupa miłośników kultury barokowej METRUM. Pokaz rozpocznie się o godzinie 19.00, zespół opowie o sobie, a następnie zatańczy trzy tańce barokowe. Następnie każdy będzie miał okazję przyjrzeć się z bliska ich przepięknym strojom i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z członkami grupy. Samo Muzeum Tradycji Regionalnych zaprasza w godz. 18:00-24:00.

4. ZWIEDZANIE NIEDOSTĘPNEGO NA CO DZIEŃ GMACHU POLICJI

W ramach Nocy Muzeów możliwe będzie również zwiedzanie zabytkowego budynku Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie przy ul. Małopolskiej 47 (obok Filharmonii). Obiekt na co dzień nie jest ogólnie dostępny. Ciekawą historię budynku Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, a także szczecińskiej Policji przybliży kom. dr Marek Łuczak. Można będzie zobaczyć m.in. wyjątkowo piękną salę konferencyjną z zabytkowymi polichromiami, główny hol gmachu, dziedziniec, makietę budynku Komendy, tablicę upamiętniającą patrona Zachodniopomorskiej Policji komisarza Policji Państwowej Tadeusza Starzyńskiego oraz wysłuchać niezwykle interesującej prelekcji. Zwiedzanie odbędzie się w czterech turach o godz. 18:00, 19:00, 20:00 i 21:00. Każda z grup może liczyć maksymalnie 40 osób.

5. MUZEUM GEOLOGICZNE

Noc Muzeów to też wyjątkowa okazja, by zwiedzić barwny i przebogaty świat minerałów, skał oraz prehistorycznych kreatur „zaklętych w kamieniu”, czyli skamieniałości. Na zwiedzających czeka również nie lada atrakcja w postaci nowej wystawy okazów z kolekcji śp. Beaty Zielińskiej, znanej szczecińskiej kolekcjonerki. A jest co zobaczyć! Podziwiać będzie można m.in. przepiękne agaty, jaspisy, kalcyty oraz wiele innych mineralnych cudów natury. Muzeum Geologiczne mieści się w gmachu Uniwersytetu Szczecińskiego przy ul. Mickiewicza 16a i zaprasza dziś w godz. 18:00-22:00.

6. NOC MUZEÓW na Stołczynie

Zwiedzanie Wartowni i Tunelu Huty, możliwość wejścia na teren dawnej huty i zwiedzanie zabytkowej lokomotywy, pokazy z bronią prochową w strojach z epoki, wystawa przedwojennych dokumentów ze Stołczyna, zwiedzanie budynku dawnej stacji kolejowej Szczecin Stołczyn – m.in. takie atrakcje czekają na uczestników Nocy Muzeów na Stołczynie. Organizatorzy zapraszają w sobotę w godz. 15:00-18:00 na ul. Nad Odrą 18 oraz Kolejową 2. Wstęp wolny. Szczegóły: https://www.facebook.com/events/355007563277291

7. ZWIEDZANIE ZABYTKOWYCH WNĘTRZ + POKAZY MAPPINGU w Willi Lentza

To jeden z najpiękniejszych zabytków Szczecina. Jednak na co dzień, by wybrać się na oprowadzanie po Willi Lentza, trzeba kupować bilety na określone godziny. Sobotnia Noc Muzeów to okazja, by te zachwycające wnętrza obejrzeć za darmo bez wcześniejszego umawiania się. Zwiedzanie dopełni pokaz mappingu pt. „1888. Iluzja Czasu”. Na elewacji willi będzie można zobaczyć m.in. ożywione postaci przełomu XIX i XX wieku. Poza zwiedzaniem odwiedzającym zostaną udostępnione wystawy: stała („Willa Lentza. Historia(od)nowa”), czasowa („Notatki z pustki”) oraz dwie wystawy w ramach trwającego Westivalu Architektury 2022 – „Młoda Polska ” i „Tożsamość, 100 lat polskiej architektury”. Zwiedzanie Willi Lentza będzie możliwe w godz. 20:00-24:00. Wstęp wolny. Szczegóły w naszym artykule

8. ZWIEDZANIE SCENOGRAFII PREMIEROWEGO SPEKTAKLU

Teatr Współczesny przy Wałach Chrobrego z okazji Nocy Muzeów zaprasza widzów sobotniego spektaklu „Spartakus. Miłość w czasach zarazy” na oprowadzanie po scenografii, którego poprowadzi jej autor, Daniel Rycharski. Obiekty rolnicze pozyskane z mazowieckich i zachodniopomorskich wsi, setki ręcznie wykonanych, krepinowych kwiatów czy dożynkowe postaci chłopa i baby to tylko niektóre elementy scenerii, o powstaniu których opowie autor. Zapisy (tylko dla osób z biletem na sobotni spektakl) telefoniczne lub mailowo: 91 489 23 23 / bow@wspolczesny.szczecin.pl. Liczba miejsc: 20.

9. ZWIEDZANIE NAJWYŻSZEJ ZAMKOWEJ WIEŻY

Zamek w Noc Muzeów zaprasza na spotkanie z najsłynniejszą szczecińską czarownicą Sydonią von Borck, rycerzami, legendami, obrzędami, najznamienitszymi książęcymi dworzanami oraz rzemieślnikami. W godz. 18.00-24.00 będzie można bezpłatne zwiedzić wszystkie wystawy stałe i czasowe. Ponadto między godziną 18.00 a 20.00 oraz 22.00 a 24.00 zwiedzający będą mogli wykonać pamiątkowe historyczne selfie, w trzech postaciach – dworskiej, rycerskiej i magicznej. Od godziny 18.00 do 21.00 bezpłatnie będzie można wejść na najwyższą zamkową wieżę, z której roztacza się przepiękna panorama Szczecina.

10. W DAWNYM WARSZTACIE POŁĄCZONYM Z MIESZKANIEM RZEMIEŚLNIKA

W Noc Muzeów otwarty dla zwiedzających będzie również mieszczący się w Śródmieściu Obiekt Kreatywny Tu.Centrum Szczecin. Odwiedzając to miejsce można zobaczyć, jak wyglądał typowy szczeciński warsztat połączony z mieszkaniem rzemieślnika. O godz. 18:30 zaplanowano otwarcie specjalnej ekspozycji w witrynie Obiektu Kreatywnego. Organizatorzy zapraszają w godz. 14:00-20:00. Obiekt Kreatywny zlokalizowany jest przy ul. Królowej Jadwigi 2.

11. NIESAMOWITA KOLEKCJA STOEWERA

Noc Muzeów to też okazja, by z bliska obejrzeć kolekcję samochodów Stoewer. Muzeum Techniki i Komunikacji przy ul. Niemierzyńskiej 18a posiada osiem tych szczecińskich aut – najstarsze wyprodukowano w 1913, najmłodsze w 1939 r. Najstarszy Stoewer – C2 pochodzi z 1913 r. Muzeum techniki zaprasza w godz. 18:00-24:00.

12. SPOTKANIE Z ARTYSTAMI W MUZEUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ

W Muzeum Sztuki Współczesnej przy ulicy Staromłyńskiej 1 będzie można zwiedzić dwie wystawy oraz spotkać się z ich twórcami. W godzinach 19.00–21.00 na wystawie Portret córki – portret mamy dyżur kuratorski będą pełniły: Joanna Łozowska i Ela Blanka. Ela jest autorką filmu o mamie – Annie Paszkiewicz, a na wspólnej wystawie pokazuje swoje najnowsze prace. Natomiast w przestrzeni wystawy Nowe nieporządki obecni będą artyści, wykładowcy prowadzący pracownie na Akademii Sztuki w Szczecinie, oraz kuratorka wystawy – Marlena Chybowska-Butler, chętnie opowiedzą oni o wystawie i swoich projektach. Muzeum Sztuki Współczesnej będzie otwarte w godz. 18:00-24:00.

13. ZABAWY I WARSZTATY DLA DZIECI W „PRZEŁOMACH”

Centrum Dialogu Przełomy proponuje w Noc Muzeów warsztaty – w dwóch przestrzeniach: na pl. Solidarności i w sali edukacyjnej/magazynie otwartym. W sali edukacyjnej zostaną przygotowane trzy stacje z różnymi zabawami i zadaniami, w których będą mogli wziąć udział rodzice z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Stacje: – rozsypanka – sensoplastyka: możliwość wybrania sobie dwóch form zabawy ryżem i tapioką. Jedną będzie lepienie z ugotowanego (przestudzonego) kolorowego ryżu i tapioki. Drugą przesypywanie suchego kolorowego ryżu i tapioki przez różne sitka, miseczki pojemniki; – wyklejanka: wyklejanie wybranych rysunków kulkami z bibuły lub plasteliną. Opcją alternatywną będzie tworzenie figurek z plasteliny, modeliny; – stacja (budownicza): wspólne budowanie domu dla zabawek – zwierzątek. Na pl. Solidarności zostaną przygotowane trzy stacje: malowanie twarzy uczestnikom zabawy, rysowanie kolorową kredą odpowiedzi na pytanie „Co to jest szczęście?”, wypełnianie kolorowanek kredkami przy stolikach. Atrakcje w „Przełomach” mają być dostępne w godz. 18:00-24:00.

14. SELFIE Z KRÓLEM

W gmachu Muzeum Narodowego przy Wałach Chrobrego w Noc Muzeów będzie można zrobić sobie selfie z królem oraz wziąć udział w zabawie, która będzie polegała na odgadnięciu przeznaczenia prezentowanego obiektu muzealnego. Zaplanowano też pokaz filmu, koncert (18:00) oraz działania edukacyjne dla dzieci na wystawie „Stettin/Szczecin – jedna historia. Sztuka XIX i XX wieku ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie” oraz „W afrykańskiej wiosce” (to w godz. 18:00-21:00). Prezentowane w muzeum wystawy będzie można zwiedzać w godz. 18:00-24:00.

Poza tym w Noc Muzeów zapraszają do siebie: Galeria 111 przy pl. Żołnierza Polskiego, Open Gallery Moniki Krupowicz przy Końskim Kieracie, Szkoły Artystyczne TOP-ART – Galeria FOTART przy ul. Wyszyńskiego, Galeria sztuki współczesnej ArtGalle przy ul. Śląskiej, Trafostacja Sztuki przy ul. św. Ducha, Morskie Centrum Nauki (ale w tym przypadku obowiązywały zapisy, które zostały już zakończone), Akademia Sztuki w Pałacu pod Globusem przy pl. Orła Białego. Szczegółowy program Nocy Muzeów w Szczecinie tutaj