Galeria TWORZĘ SIĘ zaprasza na wystawę„Emocje na miarę”, która ze względu na duże zainteresowanie została przedłużona do końca czerwca. – Temat emocji jest tu pokazany od podstaw. To bardzo ważne zagadnienie, zwłaszcza po czasie izolacji – tłumaczy Paulina Ratajczak, kurator projektu.


Pokoje emocji z różnymi zadaniami do wykonania

Zwiedzający otrzymają specjalną mapkę, która pomoże badać pomieszczenia i korytarze wszystkimi zmysłami, nadawać odpowiednie nazwy i rozmawiać o swoich odczuciach. Ułatwią też dzielenie emocji na przyjemne i te bardziej kłopotliwe.

– Pomieszczenia nie będą podpisane, każdy uczestnik będzie mógł nazwać je sobie tak, jak czuje. Może być tak, że jedno pomieszczenie będzie kojarzyć się z kilkoma emocjami – tłumaczy Paulina Ratajczak.

Do zwiedzania są m.in. pokój pomalowany cały na czerwono, w którym można mazać po ścianach; taki, w którym znajduje się 50 pudełeczek i trzeba w nich znaleźć ukryte kaczki. W jednym znajduje się tęcza bez kolorów, w innym króluje teatr cieni. Dodatkowo poszczególnym pokojom towarzyszą dźwięki, które dopełniają wystawę.

„Nazywanie uczuć pomaga oswoić się z nimi”

Zaproszeni do projektu artyści przygotowali instalacje artystyczne oraz pokoje emocji. Wystawa to rozszerzenie idei konkursu „Emocje na miarę” mającego na celu zwizualizowanie wybranych emocji przez dzieci i młodzież. Z wyłonionych prac powstała seria plakatów oraz maskotki i obiekty przestrzenne.

– Wystawa została przygotowana wspólnie przez młodych i dorosłych twórców. Zaprosiliśmy dzieci do zaprojektowania wybranych emocji. Chcieliśmy zobaczyć, jak sobie te emocje wyobrażają. I według projektów dzieci stworzyliśmy maskotki i obiekty przestrzenne – mówi Ratajczak. – Nazywanie uczuć pomaga oswoić się z nimi, a rzeczy oswojone stają się mniej straszne.

Na wystawę „Emocje na miarę” zapraszamy do galerii TWORZĘ SIĘ w Domu Kultury 13 Muz. Grupy zorganizowane mogą ją zwiedzać od poniedziałku do piątku. W niedziele (z wyjątkiem 17.04, 1.05 i 15.05) w godz. 11:00-16:00 wystawa otwarta jest dla osób indywidualnych. W niedziele wstęp jest bezpłatny, obowiązują zapisy na pełne godziny: tworzesie@gmail.com.

„Emocje na miarę” będą dostępne do końca czerwca.