Dotychczas niepublikowane zdjęcia przepięknych pieców, do których kafle były produkowane w Szczecinie, właśnie zostały wydane. Czy możemy mówić o szczecińskim stylu? Według autora publikacji to śmiała teza, ale prawdziwa.

Jest to pierwsza część z planowanej serii wydawniczej dotyczącej historii urządzeń kultury ogniowej na Pomorzu, obejmującej tematykę kafli, pieców, kominków, zdunów, itp. Książka zawiera kolorowe i atrakcyjne litografie pochodzące z katalogu firmy Stettiner, vormals Kepplersche, Ofen-Fabrik in Stettin, zachowanego w jedynym egzemplarzu w zasobach Muzeum Narodowym w Szczecinie.

Album to praca zduna i pasjonata Macieja Burdzego, który prześledził archiwum Muzeum Narodowego. To także jedyny ślad po fabryce kafli, która przecież ma bogatą przeszłość (świadczą o tym chociażby katalogi z produktami). Burdzemu jednak nie udało się dojść do biografii właściciela, lub chociaż okresu, w którym fabryka działała. Nie znalazł także dokładnego położenia wytwórni kafli.

Publikacja „Szczeciński styl czyli niezwykłe piece szczecińskiej manufaktury Georga Kepplera” została wydana w formie poręcznego albumu przedstawiającego pełną kolekcję wzorów pieców i kominków z kafli z wyżej wymienionej manufaktury, budowanych w stylach historycznych na terenie Szczecina na przełomie XIX i XX wieku. Pytanie jednak czy możemy mówić o szczecińskim stylu, w momencie, gdy wiadomo, że wzory, które były wyrabiane niejednokrotnie były wzorami kopiowanymi. Co do tego nie ma wątpliwości autor.

Wiem, że to odważna publikacja, ale jeżeli mamy kafle moskiewskie, podlaskie, berlińskie, miśnieńskie to dlaczego mamy nie mówić o stylu szczecińskim? – tłumaczy Maciej Burdzy.

Album wydany przez Softvision to sentymentalna podróż do przeszłości naszego miasta i chociaż dziś niewiele wiemy o samej fabryce, a w domach zachowało się niewiele eksponatów, warto tę podróż odbyć.

Tę publikację przede wszystkim polecam pasjonatom historii naszego miasta i zduństwa w ogóle – zachęca autor. „Szczeciński styl czyli niezwykłe piece szczecińskiej manufaktury Georga Kepplera” to pierwsza z trzech zaplanowanych części. Kolejna ma się ukazać wiosną 2014 roku.

Publikacja jest do nabycia w formie wysyłkowej, w cenie 48,00 zł (wraz z kosztem przesyłki na terenie RP) po wpłacie gotówkowej na konto Fundacji Ochrony Zabytków Monumenta Pomeraniae : 29 1240 3813 1111 0010 5375 3516 oraz potwierdzeniu wpłaty i przesłaniu danych adresowych na adres : info@fundacja-monumenta.org. Całość zysków ze sprzedażny zostanie przeznaczona na działania statutowe fundacji.

Fundacja Ochrony Zabytków Monumenta Pomeraniae zajmuje się przede wszystkim ratowaniem ginących zabytków architektury. Fundacja skupia się także na przedmiotach będących wytworem pracy przodków i świadectwem minionych dziejów.