W ostatnim czasie głośno było o tym, że miejska spółka Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia, zarządzająca na co dzień halą widowiskowo-sportową Netto Arena, pozwoliła na organizację w miejskim obiekcie gali Fame MMA, uznawanej przez niektórych za patologiczną. Patrząc na raport finansowy hali przy Szafera, trudno nie odnieść wrażenia, że zysk z wydarzenia jest spółce bardzo potrzebny.

Organizacja Fame MMA w Netto Arenie odbiła się szerokim echem nie tylko w Szczecinie. Choć część mieszkańców i internautów była przeciwna organizacji gali w miejskim obiekcie, bilety na wydarzenie rozeszły się w ekspresowym tempie, a do kasy miasta wpłynęło ponad 100 tysięcy złotych. Przy okazji radni Szczecina zapytali wiceprezydenta Marcina Biskupskiego, jak wygląda sytuacja Netto Areny, ile wydarzeń jest w niej organizowanych i czy obiekt przynosi zyski. Otrzymana odpowiedź nie napawa optymizmem. W 2023 roku utrzymanie Netto Areny kosztowało więcej niż jej przychody. Liczba zorganizowanych wydarzeń również nie jest imponująca.

– Koszty funkcjonowania hali to 7,224 mln zł brutto, zaś bezpośrednie przychody do gminy miasto Szczecin to 4,070 mln zł brutto – odpisał Marcin Biskupski na interpelację Wojciecha Dorżynkiewicza.

W sumie w 2023 roku w Netto Arenie odbyło się 55 wydarzeń sportowych, 18 wydarzeń kulturalno-rozrywkowych oraz 17 targów i kongresów.

Radny Dorżynkiewicz napisał kolejną interpelację, w której pyta o koszty funkcjonowania hali Netto Arena w latach 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, przychody w tych latach, zysk/stratę netto, wysokości kosztów inwestycyjnych, modernizacyjnych i remontowych ponoszonych w każdym roku.

Radni Szczecina zamierzają bliżej przyjrzeć się Netto Arenie i jej funkcjonowaniu.

– Zarządzanie tak dużą infrastrukturą wymaga efektywnych działań w zakresie marketingu, operacyjnego zarządzania oraz optymalizacji kosztów. Władze miasta powinny zwrócić szczególną uwagę na następujące aspekty: efektywność operacyjna – wydaje się, że konieczne jest dokładne przeanalizowanie struktury kosztów operacyjnych obiektu. Koszty zarządzania, utrzymania oraz logistyki wydarzeń mogą być zoptymalizowane, zwłaszcza jeśli chodzi o bardziej efektywne wykorzystywanie zasobów i harmonogramów pracy; Zróżnicowanie oferty – Netto Arena powinna skoncentrować się na poszerzaniu wachlarza wydarzeń, przyciągając nie tylko imprezy sportowe, ale także większą liczbę koncertów, konferencji i wystaw targowych – komentuje Krzysztof Romianowski.

Netto Arena (wcześniej Azoty Arena) otwarta została w 2014 roku. Ma ponad 5 tysięcy miejsc stałych. Obiekt do 2020 roku zarządzany był przez spółkę zewnętrzną, w czasie pandemii utworzono w niej szpital tymczasowy, a obecnie obiekt nadzoruje miejska spółka Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia.

Stanowisko spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenie

„Odnosząc się do informacji zawartych w artykule, chciałabym wyjaśnić, że spółka Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia formalnie pełni funkcję operatora obiektu i nie odnotowuje strat związanych z funkcjonowaniem hali. W związku z tym zamieszczone w leadzie zdanie „Patrząc na raport finansowy hali przy Szafera, trudno nie odnieść wrażenia, że zysk z wydarzenia jest spółce bardzo potrzebny” (w domyśle ŻSTW)” wprowadza czytelnika w błąd. Właścicielem hali jest Miejski Ośrodek Sportu Rekreacji i Rehabilitacji. Wpływy, wynikające z najmów, wyliczane na podstawie Zarządzenie nr 477/22 w sprawie cennika korzystania z gminnych obiektów sportowych znajdujących się w zarządzie Miejskiego Ośrodka Sportu, Rekreacji i Rehabilitacji w Szczecinie, trafiają bezpośrednio do Miasta. Minus, o którym mowa nie wynika ze zbyt niskiej zajętości obiektu i małej liczby wydarzeń, kwota ta jest efektem kosztów związanych z opłatami za media, które w ostatnich latach znacząco wzrosły.

Na przestrzeni ostatnich dwóch lat bilans funkcjonowania Netto Areny w wygląda następująco: koszty funkcjonowania spadły o 4%, a przychody wzrosły o 50%. Chcielibyśmy również odnieść się do liczb oraz różnorodności wydarzeń, które odbywają się na terenie obiektu. Hala widowiskowo – sportowa musi (ze swojej definicji) pomieścić różny rodzaj wydarzeń: sport, koncerty, targi czy konferencje.

Wydarzenia sportowe stanowiły w 2023 roku większą część wydarzeń, co wynika pośrednio z umowy na dofinansowanie budowy obiektu przez Ministerstwo Sportu oraz bezpośrednio z obecności 2 zespołów rangi mistrzowskiej: King Wilki Morskie Szczecin i Chemik Police rozgrywających mecze aż do fazy finałowej”.