Miasto wystawiło na sprzedaż działkę w okolicy ul. Pokoju, w pobliżu ogrodów działkowych i malowniczego punktu widokowego – historycznej kładki nad torami kolejowymi. Będzie mogła tam powstać zabudowa usługowa z miejscami noclegowymi i gastronomią. Czyli np. mały hotel, pensjonat, schronisko czy dom wypoczynkowy.

Miejsce jest o tyle nietypowe, że położone na uboczu. W połowie drogi między ulicami Strzałowską i Pokoju. Najłatwiej dotrzeć w tę okolicę wąską ul. Białogórską. Można stamtąd obejrzeć zarośniętą i mocno zaśmieconą działkę.

Zaplecze hotelowo-gastronomiczne dla chorych i ich rodzin

Miejscy planiści mają jednak pomysł, by w tej okolicy powiększyć zaplecze hotelowo-gastronomiczne dla pobliskiego szpitala onkologicznego przy ul. Strzałowskiej oraz powiązanych z nim placówek świadczących usługi opiekuńczo-społeczne i hospicyjne.

– Wskazane instytucje, z uwagi na swoją specyfikę, wymagają w bezpośrednim otoczeniu zaplecza usługowego, dla chorych, ich rodzin, odwiedzających i pozostałych klientów. Będą to przede wszystkim usługi hotelowe, opiekuńcze, gastronomiczne, handlowe specjalistyczne, komercyjne poradnie i rozwijające się usługi senioralne z zapleczem wypoczynkowym – tłumaczy Sylwia Cyza-Słomska.

Co dokładnie może tam powstać?

W przypadku działki wystawionej właśnie na sprzedaż, potencjalny inwestor będzie mógł tam postawić zabudowę usługową gastronomii, z usługami kultury i turystyki. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zezwala na jeden budynek zamieszkania zbiorowego: hotel, pensjonat, dom wypoczynkowy, dom wycieczkowy, schronisko, internat czy dom studencki.

Nie może być to duży budynek. Maksymalnie jednopiętrowy, plus poddasze użytkowe. Zabudowa nie będzie mogła przekroczyć 30 proc. całej działki.

– W celu ochrony krajobrazu kulturowego i lokalnej skali zabudowy dawnej wsi Golęcino, plan zakłada rozproszenie wspomnianych wcześniej usług i niskie parametry zabudowy, co powoduje możliwość ich powstania w różnych lokalizacjach z dostosowaniem do lokalnego kontekstu – mówi Sylwia Cyza-Słomska.

Obok był popularny punkt widokowy i restauracja

Przed wojną najbliższa okolica była celem turystycznych wycieczek. Po drugiej stronie kładki, rozpiętej nad torami kolejowymi, była restauracja z punktem widokowym na Odrę. Wtedy było to Wzgórze Elizy, dziś Wzgórze Kupały. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego docelowo zakłada przywrócenie rekreacyjnej funkcji tej okolicy.

– Na wzgórzu, zgodnie z tradycją miejsca, planuje się odtworzenie historycznych funkcji – restauracji z punktem widokowym, w zakomponowanej zieleni wysokiej i z otwarciem widokowym na rozległą panoramę Międzyodrza. Docelowo obszar będzie bardzo atrakcyjny, z wykształconym, odtworzonym układem wypoczynkowym. Co istotne, w terenie kolejowym, przecinającym wzgórze, planowany jest przystanek Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej, zatem w perspektywie rejon ten zyska doskonałe połączenie komunikacyjne z pozostałą częścią miasta i regionu – podkreśla Sylwia Cyza-Słomska.

Cena wywoławcza – 650 tys. zł

Miasto spróbuje sprzedać opisywaną nieruchomość już po raz drugi. W pierwszym postępowaniu nie złożono ofert. Teraz cenę wywoławczą za działkę o powierzchni 2216 m2 ustalono na poziomie 650 tys. zł.

Przetarg ustny nieograniczony odbędzie się 6 kwietnia, o godz. 10, w Urzędzie Miasta. Wcześniej trzeba wpłacić wadium w wysokości 65 tys. zł.