Wody Polskie wyłoniły wykonawcę, który zrealizuje nowe oznakowanie szlaku żeglownego na Odrze dolnej i granicznej oraz wybuduje siedem miejsc postojowo-cumowniczych dla lodołamaczy. W Szczecinie takie dalbowisko zaplanowano na wysokości ul. Kolumba.
„Parkingi” na Odrze mają usprawnić akcję lodołamania. W razie potrzeby jednostki nie będą musiały wracać na noc do bazy lub będą mogły bezpiecznie przeczekać niesprzyjające warunki atmosferyczne. Przełoży się to również na mniejszą emisję CO2.
– Warto dodać, że te miejsca postojowe będą ogólnodostępne i będą mogły z nich korzystać wszystkie jednostki poruszające się Odrzańską Drogą Wodną – mówi Krzysztof Woś, wiceprezes Wód Polskich.
Siedem lokalizacji w dwóch województwach
Większość miejsc postojowych zostanie wyposażonych w awaryjne kładki do wykorzystania w razie potrzeby zejścia na ląd, np. z powodu uszkodzenia jednostki. Dalbowiska zaplanowano na terenie dwóch województw. W Zachodniopomorskiem będą to trzy lokalizacje: Szczecin (na wysokości ul. Kolumba), Osinów Dolny (gm. Cedynia) oraz Zatoń Dolna (gm. Chojna). W województwie lubuskim cztery: Ługi Górzyckie (gm. Górzyca), Pławidło (gm. Słubice), Kunice (gm. Słubice) i Biała Góra (gm. Cybinka).
– To element, który pozwoli na zrealizowanie wszystkich inwestycji, które lada moment nastąpią, czyli przebudowa mostu w Kostrzynie i mostu w Podjuchach. Udrażniając w ten sposób Odrę i korytarz wodny łączymy Bałtyk z Morzem Północnym. Dziękuję Wodom Polskim za sprawną realizację przetargu i życzę terminowego wykonania tej inwestycji – mówi Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury.
Inwestycja za ponad 16 mln zł
Nowe miejsca postojowe i oznakowanie powinno być gotowe do listopada 2022 r. Wykonawcą prac będzie firma AARSLEFF Sp. z o.o. Koszt inwestycji to około 16,5 mln zł. Jest ona realizowana w ramach rządowego Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły przy wsparciu środkami międzynarodowych instytucji finansowych, w tym Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju (Bank Światowy) oraz Banku Rozwoju Rady Europy, jak również przy udziale środków Wód Polskich i budżetu państwa.
– Inwestycje, które udaje nam się w Wodach Polskich realizować w ramach Odrzańskiej Drogi Wodnej czy zabezpieczeniem przeciwpowodziowym skutecznie idą do celu, by zapewniać mieszkańcom naszego regionu bezpieczeństwo – podsumowuje Marek Duklanowski, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie.
Komentarze
16