ZDiTM ogłosił przetarg na budowę sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych przy ul. Mieszka I, na wysokości posesji nr 81, czyli między terenem Cmentarza Centralnego a obiektami handlowymi (m.in. sklepem Jysk).

Zielone światło dla pieszych będzie zapalać się po wciśnięciu przycisku. Cykl świateł zostanie skoordynowany z sygnalizacją na skrzyżowaniu ulic Mieszka I i Milczańskiej. Znikną niepotrzebne już wtedy duże znaki D-6, słupki gięte i biało-niebieskie tablice na słupkach. Dokumentację projektową przygotowała firma PHU Votum S.C. ze Szczecina.

Zainteresowani tym zamówieniem wykonawcy mają czas na składanie ofert do 6 kwietnia. Zwycięzca będzie miał 5 miesięcy (150 dni) na realizację sygnalizacji. To oznacza, że światła powinny być gotowe jeszcze w tym roku.

Celem budowy sygnalizacji świetlnej jest oczywiście zwiększenie bezpieczeństwa pieszych. W tym miejscu dochodziło bowiem już do wielu groźnych sytuacji. Często kierowcy traktują ul. Mieszka I jak autostradę, a piesi nie zachowują wystarczającej ostrożności.

Najtragiczniejsze konsekwencje przyniósł wypadek z 15 września 2021 roku. Kierująca mercedesem kobieta uderzyła na opisywanym przejściu w 85-latka. Mężczyzna zmarł w wyniku wielonarządowych obrażeń.

Niebezpiecznych przejść dla pieszych jest na ul. Mieszka I więcej. Przy skrzyżowaniu z ul. Białowieską (na wysokości sklepu IKEA) jest już sygnalizacja świetlna, ale cykl zielonego dla pieszych jest tak krótki, że trudno przejść za jednym podejściem przez obie jezdnie. Nie brakuje jednak osób, które tego próbują, co grozi potrąceniem przez ruszające samochody.