Likwidacja szczecińskiej twierdzy w drugiej połowie XIX w. była jednym z najważniejszych wydarzeń w nowożytnych dziejach miasta. O ile tereny fortów Leopolda i Wilhelma przekształciły się wkrótce w reprezentacyjne części miasta, tak dawny fort Prusy zachował swój militarny charakter. Jego pozostałości do dnia dzisiejszego są widoczne w obrębie ulic Potulickiej, Narutowicza, Kusocińskiego czy Sowińskiego. Przekonają się o tym uczestnicy najbliższej wycieczki z cyklu Free Walking Tour.
Spacer z przewodnikiem „Militarne Nowe Miasto” odbędzie się w niedzielę, 26 listopada. Zbiórkę zaplanowano o godz. 14:00 przy fontannie przy pl. Kościuszki. Zwiedzanie potrwa około 2,5 godziny. Wstęp jest wolny, a na zakończenie pracę przewodnika wynagradza się napiwkiem.

Na uczestników wycieczki czeka wiele ciekawostek. Jak czytamy w zapowiedzi wydarzenia, zainteresowani poznają m.in. historię dawnej ujeżdżalni, która stała się pierwszą halą sportową w powojennym Szczecinie, a także dzieje efektownych gmachów, w których mieściły się dawniej Królewska Szkoła Rzemiosł Budowlanych i Królewska Szkoła Budowy Maszyn. Dokładnie przyjrzą się budynkom aresztu śledczego oraz sądów ulokowanych przy ul. Narutowicza, dowiedzą, gdzie znajdowały się obiekty pierwszego powojennego klubu sportowego w Szczecinie oraz w którym miejscu stacjonował słynny pułk fizylierów królowej Wiktorii. Uczestnicy spróbują też odnaleźć słynny Kruczy Kamień, będący niegdyś miejscem egzekucji.

ZOBACZ TEŻ: Aż 53 świetne wydarzenia! Weekend w Szczecinie pełen atrakcji

Free Walking Tours popularne są na całym świecie. Lokalni przewodnicy oprowadzają chętnych po swoim mieście i nie pobierają za to żadnych opłat. Udział w wycieczce jest całkowicie bezpłatny, ale pracę i zaangażowanie przewodników decenia się napiwkiem. Niedzielny spacer po militarnym Nowym Mieście poprowadzi szczeciński przewodnik Radosław Łątka.

Więcej informacji tutaj