– W świadomości szczecinian to miejsce istnieje od lat, wcześniej jako ogniska muzyczne czy baletowe – mówią przedstawiciele szkoły. Wtedy wielu absolwentów ognisk kontynuowało naukę w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia, a uczniowie często zostawali laureatami konkursów instrumentalnych o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim. W 1994 roku utworzono Społeczną Szkołę Muzyczną I i II stopnia – średnia szkoła muzyczna była pierwszą tego typu społeczną placówką w Polsce.
– Jest sporo muzycznych szkół prywatnych, są też te państwowe. Stowarzyszenie jako jedyne w Szczecinie prowadzi Społeczną Szkołą I i II stopnia. Prowadzi także Szkołę Muzyki „Preludium”. Całość tworzy potocznie zwane „Szkoły Muzyczne Pocztowa”. Dziś chcemy pokazać, że tu cały czas się coś dzieje, chcemy stworzyć formy, których jeszcze w Szczecinie nie ma. Teraz rozkręcamy stworzony młodzieżowy chór rozrywkowy.- podkreśla Pani Ewa Kuźmińska – Dyrektor Szkół.
Luźniejszy repertuar, akompaniator na każdej próbie. „Chórzyści czują moc sprawczą"
Szkoła z długoletnią tradycją, która miała wpływ na kształtowanie szczecińskiej kultury, stawia kolejny krok w rozwoju.
- Stworzyliśmy formację, która jest alternatywą dla klasycznych chórów - podkreślają przedstawiciele Szczecińskiego Towarzystwa Kształcenia Artystycznego.
To właśnie chór Baltic Sound Club wykonujący muzykę rozrywkową ma wyróżnić Szkoły Muzyczne Pocztowa” na tle innych istniejących szkół prywatnych. Cały czas trwa nabór. Poszukiwane są osoby w wieku 13–26 lat.
– Wszystkie chóry, które istnieją przy instytucjach, to chóry klasyczne. Zazwyczaj prowadzone są przez dyrygentów i często śpiewają a cappella – tłumaczy Edyta Turowska, prowadząca młodzieżowy chór Baltic Sound Club. – W naszym repertuarze mamy muzykę rozrywkową. Na każdej próbie jest akompaniator, a to ogromny plus, ponieważ mamy interakcję z muzyką. Dodatkowo daje to możliwość zagrania minikoncertu. Repertuar wybieramy wspólnie, dzięki czemu chórzyści czują moc sprawczą. Będzie też trochę elementów ze śpiewu gospel.
Młodzi chórzyści mierzą się z piosenkami z polskiego i zagranicznego repertuaru, utworami twórców ostatnich lat, jak i ponadczasowych klasyków. Aranżacje tworzy nasz akompaniator Aleksander Jastrząb oraz Edyta Turowska. Aby z nami śpiewać nie potrzeba mieć szczególnych umiejętności, przyda się jednak poczucie rytmu.
– Każdy, kto kiedykolwiek marzył o śpiewaniu, bez stresu może przyjść i się sprawdzić – zaznaczają przedstawiciele szkoły.
– Nie chcę mówić, że chór z muzyką rozrywkową jest lepszy, bo to zależy od indywidualnych upodobań – przyznaje Turowska. – Naturalną koleją rzeczy jest to, że szukamy swojego miejsca. Przychodzą do mnie osoby, które były w chórach klasycznych, jednak nie czuły, że to jest ich klimat. Ale to działa też w drugą stronę – nasz luz niekoniecznie musi przypaść każdemu do gustu.
Indywidualne lekcje gry na instrumentach oraz lekcje śpiewu
Szkoła „Preludium” oferuje również indywidualne zajęcia gry na instrumentach oraz lekcje śpiewu rozrywkowego i klasycznego. Oferta skierowana jest do osób w każdym wieku. Grafik zajęć jest dobierany do potrzeb kursantów.
– Naszą ofertą chcemy wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów. Na zajęciach indywidualnych nauczyciel wszystkie działania dobiera do potrzeb i predyspozycji ucznia – zauważa Turowska.
Z pełną ofertą można zapoznać się w mediach społecznościowych:
https://www.instagram.com/szkoly_muzyczne_pocztowa/
https://www.facebook.com/STKA.Szczecin
oraz pod numerem tel. 794 943 748
Komentarze
2