Podczas poprzedniej edycji The Tall Ships Races zachwyciły szczecinian i turystów. W tym roku nie mogło więc ich zabraknąć. Sferyczne namioty ponownie pojawią się na Łasztowni i będą kusić mnóstwem atrakcji. Wodny plac zabaw, pokazy kulinarne, Mobilny Park Naukowy i akademia żeglarska to tylko kilka wybranych propozycji.
Strefę namiotów sferycznych, która powstanie na Łasztowni podczas tegorocznego finału regat The Tall Ships Races, będzie można odwiedzać od 5 do 7 sierpnia. Sześć konstrukcji zostanie umiejscowionych tuż przy szczecińskich dźwigozaurach. Kopuły będą różnej wielkości. W każdej zaprezentują się partnerzy i przyjaciele szczecińskiego zlotu żaglowców.

Dużo morskich zabaw
Największy z namiotów będzie należał do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Wewnątrz znajdzie się interaktywna wystawa o tematyce morskiej, dzięki której każdy z nas będzie miał okazję nauczyć się węzłów morskich. Klika kroków dalej natrafimy na skrzynie zagadek z instalacjami akustycznymi, wielkimi puzzlami magnetycznymi i grą logiczną „memory” (w zdecydowanie większej odsłonie). Nie zabraknie też warsztatów plastyczno-technicznych. W „rybiej manufakturze” z filcu, kartonu i innych materiałów powstawać będą różnorodne morskie stworzenia. Natomiast na zewnątrz namiotu powstanie 300-metrowa strefa relaksu zaaranżowana w klimacie morskim i wakacyjnym. Jedną z atrakcji strefy będą pokazy kulinarne w formule Live Cooking z degustacją dań rybnych. Dla lubiących rywalizację przygotowano planszę do gry w statki o wymiarach niespełna 5m2 oraz specjalny basen m.in. do połowu rybek magnetycznych i tenisa stołowego na wodzie.

Interaktywny park naukowy
Namiot Enei utworzy Mobilny Park Naukowy. Znajdziemy w nim m.in.: Generator Van de Graafa, labirynt elektryczny, 2 kule plazmowe, skrzynię zmysłów wzroku i wielką dmuchawę. Dzięki rowerowej elektrowni będziemy mogli wyprodukować prąd siłą własnych mięśni, przy pomocy wielkiej kołyski Newtona zobaczymy, jak przedmioty przekazują sobie energię, a skrzynia zmysłów pomoże nam rozpoznać dźwięki różnych przedmiotów elektrycznych.Akademia żeglarska
W namiocie TT-Line powstanie mała akademia żeglarska, a także specjalna fotobudka dla wszystkich odwiedzających strefę. W tym namiocie do odebrania będą również bilety na specjalny tramwaj wodny, który transportować będzie uczestników zlotu między dwoma brzegami Odry – od Portu Jachtowego do Nabrzeża Wieleckiego (przy Trasie Zamkowej).

Wodny park zabaw

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie również przygotował dla uczestników finału coś wyjątkowego. Wodna wyrzutnia, wir i tama wodna, tor wyścigowy, wodna elektrownia i wielka gra planszowa o wodzie to tylko niektóre z atrakcji, które czekać będą w wodnym parku zabaw.  Ponadto w osobnych namiotach swoją ofertę promocyjną zaprezentują firmy UnityLine i OT Logistics.  

W strefie namiotów sferycznych znajdziemy także stoisko promocyjne Polskiej Żeglugi Bałtyckiej – Polferries, która zadba o warstwę artystyczną całej strefy. Tuż przed ich namiotem na jachcie motorowym Mariusz Waras wykona wyjątkowe graffiti. To właśnie ten artysta wykonał niezwykłe grafiki na dziobie promów Mazovia i Cracovia. Ponadto w namiocie będzie można zapoznać się z ofertami turystycznymi, przejazdowymi i pobytowymi, które przybliżą odwiedzającym Skandynawię. Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych: malowania buziek, skręcania balonowych zwierzaków, bitwy na szable i wielu innych. Na stoisku przewidziane są również liczne konkursy z nagrodami, do wygrania będzie m.in. rejs łodzią motorową RIB.