Z bliska można zobaczyć tutaj każdą część ludzkiego organizmu. Napięte mięśnie atletów wykonujących różne ćwiczenia, mózg szachisty czy płuca nałogowego palacza. I nie są to modele, tylko prawdziwe ludzkie ciała i narządy. Wystawa Body Worlds & The Cycle of Life jest już otwarta w Hanza Tower (piętro 2) przy al. Wyzwolenia 46.

To ekspozycja, która od 25 lat prezentowana jest w różnych częściach świata. Szacuje się, że obejrzało ją już ponad 54 mln osób, co czyni ją jedną z najpopularniejszych.

– Dzięki wystawie ludzie mają pierwszą szansę w życiu, by zobaczyć z czego są zbudowani. Poznać i zrozumieć swoje ciało, które służy im przecież przez całe życie – mówi dr Angelina Whalley, kurator wystawy, żona dr. Gunthera von Hagensa, który w Instytucie Plastynacji w Heidelbergu opracował unikatową metodę przygotowywania preparatów z ludzkich ciał.

Skomplikowana technika plastynacji w dużym uproszczeniu polega na zastępowaniu płynów ustrojowych w ludzkich ciałach silikonami, np. gumą polimerową. Powstają suche i bezwonne plastynaty, które w artystyczny sposób mogą być prezentowane zwiedzającym.

Płotkarz i hokeiści, czyli anatomia ludzkiego ciała w ruchu

Tak przygotowano ponad 160 eksponatów pokazywanych w Hanza Tower. Tworzą wystawę opowiadającą o całym cyklu ludzkiego życia, od poczęcia, poprzez okres niemowlęcy, dzieciństwo, dojrzałość, aż po jesień życia.

Największe wrażenie robią plastynaty przedstawiające całe ludzkie ciała w ruchu. Zobaczyć można m.in. hokeistów walczących o krążek, płotkarza pokonującego kolejną przeszkodę czy też gimnastyczkę na równoważni.

– To jedyne miejsce, gdzie obejrzymy anatomię ludzkiego ciała w ruchu. Nie trzeba sobie wyobrażać jak pracuje mięsień, można to zobaczyć – opowiada dr Paweł Posłuszny z Polskiego Towarzystwa Anatomicznego. – To wystawa o olbrzymich walorach edukacyjnych zarówno dla kompletnych laików, jak i studentów medycyny oraz lekarzy.

Można zobaczyć, jak szkodzimy własnemu ciału

Na wystawie prezentowane są też patologie, które mogą dotkną ludzkie ciała. Zobaczyć można jak czarne są płuca nałogowego palacza albo jak wygląda przerośnięty mięsień sercowy. To często sprawia, że zwiedzający zaczynają się zastanawiać, czy właściwie dbają o swoje zdrowie.

– Odwiedziny na naszej wystawie mają bezpośrednie przełożenie na postawy odwiedzających. Badania po jednej z nich pokazały, że 9 proc. zwiedzających było skłonnych do rzucenia palenia, około 25 proc. zapowiedziało, że zacznie więcej ćwiczyć, a ponad 30 proc. zwróciło większą uwagę na zdrowe odżywianie – wylicza dr Whalley.

„Ta wystawa jest o każdym zwiedzającym, który ma pierwszą szansę, by zobaczyć siebie od wewnątrz”

Wystawy Body Worlds budzą duże emocje na całym świecie ze względu na pokazywanie prawdziwych ludzkich ciał. Przekazali je dobrowolni dawcy, który życzyli sobie, by tak postąpiono z nimi po śmierci.

– Mamy tu ciała zmarłych osób, ale ta wystawa jest o życiu. Jest o każdym zwiedzającym, który ma pierwszą szansę, by zobaczyć siebie od wewnątrz. To często lekcja na całe życie – podkreśla dr Whalley.

Wystawę Body Worlds & The Cycle of Life będzie można oglądać w Hanza Tower do 2 lipca. Ceny biletów zaczynają się od 35 zł. Dostępne są na stronie https://szczecin.bodyworlds.pl/.