Setki roślin kolekcjonerskich, fachowe porady, możliwość wymiany doświadczeń – to wszystko czeka na odwiedzających w niedzielę OFF Marinę przy ul. Chmielewskiego 18. Ekipa z Green Team Szczecin zaprasza na pierwszy tegoroczny Kiermasz Roślin Kolekcjonerskich. „Chętnie dzielimy się swoją wiedzą”, mówią organizatorzy.

Już w najbliższą niedzielę, 2 kwietnia, Szczeciński Bazar Smakoszy w OFF Marinie stanie się zieloną oazą. A to wszystko za sprawą piątej edycji Kiermaszu Roślin Kolekcjonerskich, która tym razem odbędzie się pod hasłem „Piąte buszowanie”.

„To wymarzona współpraca”

Poprzednie edycje wydarzenia przyciągały za każdym razem tłumy klientów.

– Jest bardzo dużo osób, które interesują się roślinami i zielenią. Nie miałem – nomen omen – zielonego pojęcia, że to tak liczna grupa, dopóki Green Team nie pojawił się po raz pierwszy w zeszłe wakacje w OFF Marinie – przyznaje Michał Jakubów ze Szczecińskiego Bazaru Smakoszy. – To było niesamowite, bo rozstawili się z małym stanowiskiem, a przyszły tłumy. To dało mi impuls, by pomyśleć o stałym współdziałaniu. Tym bardziej, że zieleń jest bardzo spójna z głównym nurtem bazaru. To wymarzona współpraca.

– Pierwszy kiermasz cieszył się ogromnym zainteresowaniem – przyznaje Daria Marzyńska z Green Team Szczecin. – Z każdym kolejnym jest podobnie, co nas bardzo cieszy, bo naprawdę zależy nam, by dzielić się naszą pasją z mieszkańcami Szczecina.

To okazja, by dostać niedostępne w ogólnej sprzedaży rośliny. „Ceny zaczynają się od 5 złotych”

Jak zapowiada Daria Marzyńska z Green Team Szczecin, będzie w czym wybierać.

– Na kiermaszu będą rośliny przez nas wyhodowane. Pojawią się filodendrony, monstery, syngonie, epipremnum. Myślę, że uda się przynieść też anthurium, a to teraz bardzo chodliwy gatunek – mówi Marzyńska. – Roślin będą setki. Nas w grupie jest dwanaście osób i każdy przyniesie coś od siebie. W zależności od rozmiaru sadzonki, ceny będą zaczynać się od 5 złotych.

Jak przyznaje Marzyńska, jest spora grupa osób, która korzysta z faktu, że w jednym miejscu znajduje się mnóstwo różnych roślin kolekcjonerskich i kupuje wiele sadzonek na raz. Ale jest też masa odwiedzających, którzy poszukują dopiero swojej pierwszej roślinki.

– Najczęściej ludzie pytają o rośliny kolorowe, które oprócz zieleni mają jakieś białe czy różowe ciapki i kropki – zauważa Marzyńska.

Ten kiermasz to początek znajomości na lata

– Nasz kiermasz wyróżnia to, że każdy może zapytać, porozmawiać z nami, poradzić się. Bardzo chętnie dzielimy się wiedzą i chcemy pomagać w dalszej hodowli roślin. Kiedy ktoś bierze od nas sadzonkę, na tym nie kończy się nasza znajomość. Jak pojawiają się jakiekolwiek problemy z roślinami, zawsze można się z nami skontaktować, a my z przyjemnością pomożemy – zapewnia organizatorka.

Podczas kiermaszu widać, że rośliny są prawdziwą pasją osób z Green Team Szczecin. Nie tylko dlatego, że mają ogromną wiedzę, ale też w jaki sposób o nich opowiadają. 

– Największą miłością pałam do alokazji i z kilkoma osobami, które kupiły ode mnie jej sadzonki, wciąż mam kontakt. Jestem dumną mamą, kiedy roślinki trafiają do nowego domu – mówi z uśmiechem Marzyńska. – Ludzie wysyłają ich zdjęcia, pokazują, jak się rozwijają. Naprawdę miło się na to patrzy.

Teraz jest dobry czas, by do swojego domu zaprosić rośliny kolekcjonerskie

– Jak zaczynamy przygodę z jakimikolwiek roślinami, to wiosna jest dobrą porą, ponieważ pojawia się coraz więcej słońca, jednego z najważniejszych składników w uprawie roślin – zauważa Marzyńska. – One na wiosnę zaczynają swój wzrost, nie trzeba długo czekać na kolejne liście. To idealny czas, by kupić swoją pierwszą roślinkę kolekcjonerską – przekonuje.

Piąta edycja Kiermaszu Roślin Kolekcjonerskich odbędzie się w trakcie Szczecińskiego Bazaru Smakoszy w OFF Marinie w najbliższą niedzielę, 2 kwietnia, od 10:00 do 14:00. Organizatorzy proszą o parkowanie na parkingu strzeżonym naprzeciwko obiektu lub na terenie OFF Mariny. Wjazd szarą bramą od ul. Klemensiewicza.