W piątek na portalu wSzczecinie.pl opisaliśmy trudną sytuację przedsiębiorców prowadzących działalność sezonową nad Głębokim. Z powodu niskiego stanu wody wypożyczalnia sprzętu sportowego musiała zrezygnować z wypożyczania rowerków wodnych. Głos w sprawie zabrali przedstawiciele miasta.
Spis Treści

Woda z Gunicy zasila Głębokie, ale warunki atmosferyczne zrobiły swoje

Post o tym, że w Głębokim jest „rażąco niski” poziom wody, opublikowany został kilka dni temu na profilu „Przystań wodna Głębokie Szczecin”. Właściciel wypożyczalni był zmuszony zawiesić część usług, ponieważ pomost służący do obsługi rowerów wodnych stoi w piachu.

Administratorem kąpieliska jest Zakład Usług Komunalnych. Woda co roku przepompowywana jest z rzeki Gunicy do jeziora przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji. Tak też było w ubiegłym sezonie zimowym. Przepompowana miała zostać podobna ilość wody jak w poprzednich latach, to jednak nie wystarczyło, by zrekompensować akwenowi straty wody wynikające np. z wyższych temperatur latem.

– ZWiK każdego roku przepompowuje do Głębokiego wodę z rzeki Gunicy. Odbywa się to na podstawie pozwolenia wodnoprawnego, w którym określone są dopuszczalne terminy tych działań i konieczne do spełnienia warunki. Przepompowywanie może odbywać się w okresie od 1 listopada do 20 kwietnia, kiedy w rzece jest odpowiedni poziom wody. Minionej zimy ZWiK przepompował do Głębokiego 200 tys. m3 wody. Jednocześnie należy pamiętać, że Jezioro Głębokie jest zbiornikiem bezodpływowym, a w obliczu zmian klimatycznych i przy tak wysokich temperaturach jak tego lata, ubytek wody może być widoczny. Oczywiście działania związane z przepompowywaniem wody będą realizowane również w kolejnych latach. Należy również spodziewać się, że poziom wody podniesie się w sposób naturalny w okresie jesiennym, przy większych opadach deszczu – informuje Paulina Łątka z Urzędu Miasta w Szczecinie.

Kąpielisko będzie wyglądać inaczej w przyszłym sezonie? To niewykluczone

Mniejsza ilość wody w Głębokim to również poważny problemem dla kąpieliska, które jest wydzielone na części jeziora. Wysychanie akwenu sprawia, że plaża jest większa, a powierzchni do pływania mniej. Szczególnie odczuwalne jest to na terenie wydzielonym dla dzieci. Bardziej odsłonięty jest również pomost.

 – Jeśli chodzi o plażę na kąpielisku Głębokie, to rzeczywiście obniżenie poziomu wody w ciągu sezonu doprowadziło do odsłonięcia większego fragmentu plaży, przez co też zmniejszyła się przestrzeń do pływania. Obecnie kończymy sezon na kąpielisku, przed następnym na pewno będziemy przyglądać się sytuacji, również pod kątem funkcjonowania kąpieliska i poszczególnych elementów jego infrastruktury – informuje Paulina Łątka.

Sezon na Głębokim kończy się w weekend. Od poniedziałku wstęp na kąpielisko będzie już bezpłatny. Jak informuje miasto, w najpopularniejszych dniach obłożenie na Głębokim sięgało nawet 3 tysięcy osób.