koncerty imprezy cykliczne

LETNIE KONCERTY PLENEROWE: DUO MILONGA

fot. materiały prasowe/ fot. M. Stępień

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Niedziela, 14.08.2022
O której godzinie?
16:00
Za ile?
darmowe
Opis wydarzenia
Duo Milonga to zaskakujące mnogością barw połączenie delikatnego brzmienia harfy z wyrazistym a zarazem lirycznym dźwiękiem akordeonu.

 

To niespotykane zestawienie, charakterystyczne bardziej dla muzyki współczesnej, potrafi jednocześnie nadać zupełnie nowy kształt muzyce dawnych mistrzów, dlatego w repertuarze zespołu znajdują się różne kompozycje: od opracowań muzyki dawnej po utwory XXI-wieczne, a także własne aranżacje muzyki hiszpańskiej oraz tang argentyńskich. Duo Milonga za swoją działalność związaną z tangiem zostało uhonorowane certyfikatem Narodowej Akademii Tanga w Buenos Aires.

Duo powstało w 2007 roku i w ciągu kilku lat istnienia koncertowało już m.in. w Polsce, Niemczech, Austrii, Francji, Wielkiej Brytanii i Kanadzie. W tym samym roku zespół zdobył Grand Prix II Ogólnopolskiego Konkursu Duetów z Harfą w Cieszynie, w 2009 I nagrodę na V Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Słowenii, a w 2011 roku był finalistą III Concurso Iberico w Madrycie. Jest także laureatem I nagrody w Międzynarodowym Konkursie World Music Competition w Walii w 2014 roku. Muzycy występowali podczas wielu międzynarodowych festiwali, m.in. w Monachium, Edynburgu, Salzburgu, Katowicach czy Łodzi, ale największym wyróżnieniem dla zespołu było zaproszenie do wykonania recitalu podczas XI Światowego Kongresu Harfowego w Vancouver w Kanadzie w 2011 roku.

Aneta Salwińska edukację muzyczną rozpoczęła w wieku 8 lat. Ukończyła z wyróżnieniem ZSM im. S. Moniuszki w Łodzi w klasie harfy Doroty Szyszkowskiej oraz Beaty Tarnowicz-Kamińskiej. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie harfy prof. Helgi Storck. Prowadzi klasę harfy celtyckiej oraz koncertowej w ZSM w Łodzi. Pracowała również na stanowisku asystenta w klasie harfy w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie obecnie jest doktorantką. Koncertuje jako solistka, występując w ramach polskich i międzynarodowych festiwali, w zespołach kameralnych, a także współpracuje z licznymi orkiestrami (m.in. ze Śląską Orkiestrą Kameralną, Teatrem Wielkim w Łodzi, Collegium Musicum w Salzburgu, Filharmonią Poznańską, Śląską, Opolską, Dolnośląską, Poznańską oraz Płocką Orkiestrą Symfoniczną).

Konrad Salwiński naukę gry na akordeonie rozpoczął w wieku 7 lat w Państwowej Szkole Muzycznej w Starachowicach, w klasie Marka Mareckiego. W 2011 roku ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie prof. Zbigniewa Ignaczewskiego. W latach 2008 – 2011 studiował także w Universität für Musik und darstellende Kunst w Grazu w Austrii w klasie prof. Janne Rättyä. Jest laureatem blisko 50 nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach akordeonowych (we Włoszech, Niemczech, Litwie, Słowacji, Austrii, Hiszpanii, Walii, Słowenii, Chorwacji, Polsce). Wraz z Anetą Salwińską tworzy Duo Milonga, ale występuje także w duecie ze skrzypaczką – Aleksandrą Szurgot. Jest również dyrektorem artystycznym projektu Colours of tango. Od września 2014 r. prowadzi klasę akordeonu w PSM I stopnia oraz SSM II stopnia w Zgierzu.

 

Od lat w okresie wakacyjnym szczeciński Zamek organizuje na swoim dziedzińcu Letnie Koncerty Plenerowe. Wśród zaproszonych wykonawców są zespoły i artyści reprezentujący różne nurty i gatunki muzyczne, m.in. muzykę klasyczną, rozrywkową, filmową, etniczną, jazz czy swing. Koncerty odbywają się w każdą niedzielę sierpnia o godz. 16:00. Wstęp jest wolny.

Komentarze

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało zablokowane.

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję