Przez 50 lat były największymi regatami w Polsce i jednymi z największych na południowym Bałtyku. Po latach przerwy, dzięki Zachodniopomorskiemu Okręgowi Związku Żeglarskiego, na mapę wodnych rozgrywek powracają Międzynarodowe Regaty o Puchar Gryfa Pomorskiego. „To bałtycki pełnomorski klasyk dla żeglarzy, którzy chcą zmierzyć się nas długiej trasie” – zachęca Marcin Raubo, prezes ZOZŻ.

Pomysłodawcą Regat o Puchar Gryfa Pomorskiego był Kazimierz Haska – jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, prezes Okręgowego Związku Żeglarskiego w Szczecinie. Regaty rozpoczęły swoją historię w 1958 roku i były pierwszymi po wojnie polskimi rozgrywkami morskimi. Zmagania toczyły się nie tylko na Bałtyku, ale i Zatoce Pomorskiej czy wodach Zalewu Szczecińskiego. Ich uczestnikami byli żeglarze z Czechosłowacji, Danii, NRD, RFN, Polski, Szwecji, Węgier, ZSRR.

W 2014 roku miała miejsce ostatnia, XXXII edycja. Wówczas zorganizowano tylko jeden wyścig na trasie Darłowo-Świnoujście z okrążeniem duńskiej wyspy Christiansø.

„Dla tych, którzy chcą zmierzyć się na długiej trasie”

Międzynarodowe Regaty o Puchar Gryfa Pomorskiego powróciły za sprawą inicjatywy Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Dzięki staraniom członków związku, w zeszłym roku udało się reaktywować pełnomorskie rozgrywki. Teraz ZOZŻ kontynuuje działania i zaprasza żeglarzy do udziału w kolejnej edycji, którą zaplanowano od 14 do 18 czerwca tego roku.

– Regaty o Puchar Gryfa Pomorskiego to bałtycki pełnomorski klasyk regatowy dla żeglarzy, którzy chcą zmierzyć się na długiej trasie. Ambitna, 300 milowa trasa i 3 doby zmagań od wielu pokoleń przyciągają ambitnych wilków morskich w walce o legendarne trofeum, którym jest Puchar Gryfa – mówi Marcin Raubo, prezes ZOZŻ. – Niezmiernie cieszę się, że możemy napisać kolejny rozdział historii w imprezie zapoczątkowanej przez pionierów naszego środowiska.

Kontynuacja kultowej imprezy

Regaty zaliczane są do klasyfikacji Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polskiego. Załogi będą rywalizować o Puchar Gryfa Pomorskiego na 300 milowej trasie Świnoujście – Arkona – Falsterborev – Christiansø – Świnoujście. Honorowy patronat nad rozgrywkami objął marszałek województwa zachodniopomorskiego.

– Historia żeglarstwa w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim to piękna opowieść. O charyzmatycznych, odważnych i utytułowanych żeglarzach, kreatywnych budowniczych jachtów, wspaniałych dalekich wyprawach i wielkich sukcesach regatowych. To historia brzmiąca szantą nieodżałowaną Jurka Porębskiego. Częścią tej pięknej historii są Międzynarodowe Regaty o Puchar Gryfa Pomorskiego. Jestem dumny, że ZOZŻ podjął się kontynuacji tej kultowej imprezy. I zaszczycony, że mogę objąć ją patronatem honorowym. Razem napiszemy kolejne karty pięknej żeglarskiej opowieści – zapewnia Olgierd Geblewicz.