Rabaty na hasło „Noc Muzeów”, zwiedzanie niedostępnych na co dzień dla zwykłego klienta zakamarków i specjalne wystawy. Szczecińskie kawiarnie, puby i browary zapraszają na Noc Muzeów.

W tegorocznej edycji Nocy Muzeów (w sobotę, 16 maja) biorą udział aż trzy szczecińskie browary.

Niedostępne piwne zakamarki i degustacje złocistego napoju

Ten najdłużej działający, czyli Stara Komenda zlokalizowana przy pl. Batorego 3 zaprasza na wycieczki po browarze połączone z degustacją. Oprowadzanie odbędzie się o 16:00, 17:00, 18:00, 19:00 i 20:00, można się na nie zapisać, dzwoniąc pod nr 91 4234445 albo wysyłając maila na adres biuro@starakomenda.pl. Oprócz tego w godz. 13:00 – 01:00 będzie prezentowana prywatna kolekcja piwnych pamiątek z przedwojennych szczecińskich browarów, a w piwnicy lokalu odwiedzajacy zobaczą „Komiksowe rysunki”, odcinki cyklicznych internetowych komiksów o bardzo różnej treści, autorstwa Michała Ciesielskiego, Wojciecha Ciesielskiego i Daniela Grabowskiego. Po raz pierwszy razem pokażą się legendarny Grabarz, wszechmocny Le Sippe oraz zespół Komiks TV.

W Starej Komendzie na hasło „10. Europejska Noc Muzeów” otrzyma się 10% rabatu.

Po swoim browarze oprowadzą także piwowarzy z Browaru Rodzinnego Wyszak. Zwiedzanie niedawno otwartego w podziemiach Muzeum Historii Szczecina lokalu będzie możliwe w godz. 13:00 – 01:00. Dodatkowo w Wyszaku będzie prezentowana wystawa forografii „Europejski Rok na rzecz rozwoju 2015”. Oprócz codziennych sytuacji zdjęcia przybliżą kulturę oraz problemy, z którymi zmagają się ich mieszkańcy krajów rozwijających się i przechodzących transformację ustrojową.

Na zwiedzanie swoich wnętrz zaprasza także Nowy Browar Szczecin (ul. Partyzantów 2). Kamienicę, w której teraz działa browar, ale dawniej mieściła się w niej siedziba Loży Masońskiej Pod Trzema Kotwicami Miłości i Wierności, gospoda, rozlewnia likierów, skład win, kasyno, a w PRL-u - Dom Kultury Kolejarza będzie można zobaczyć o godz. 18:00, 19:00, 20:00, 21:00, 22:00 i 23:00.

Wystawy i 20 % rabatu

W kawiarni Corona Coffee przy ul. Kaszubskiej 67 w Noc Muzeów będzie można poznać historię i tajniki popularnego czarnego napoju, oglądając wystawę prezentującą sposoby palenia i parzenia kawy na przełomie wieków.

Cafe 22 zachęca do zobaczenia zbioru fotografii z dwóch wypraw kajakowych Tomasza Kaliszewskiego: z Wrocławia do Szczecina oraz z Przemyśla do Szczecina. Autor zdjęć przedstawia Polskę z nieoglądanej na co dzień perspektywy. Podczas Nocy Muzeów będzie można nie tylko obejrzeć wystawę, ale również porozmawiać z jej autorem. Podróżnik będzie obecny w kawiarni od godz. 18:00 (wystawę będzie można oglądać w godz. 18:00 – 01:00).

Z kolei Kawka i Karafka (ul. Śląska 42) zaprasza na wystawę obrazów Marii Koterwy (wernisaż o godz. 16:00). Bohaterkami prac artystki są postacie kobiece, często zwierzęta domowe oraz fantastyczne wizje. Najważniejszą jednak rolę spełnia u Koterwy kolor. Autorka należy do Stowarzyszenia Artystycznego Integracji Europejskiej, swoje obrazy wystawiała zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Wszystkie wymienione wyżej kawiarnie na hasło „Noc Muzeów” oferują 20% rabatu (w Corona Coffee obowiązuje on od godz. 20:00 do północy tylko na wybrane napoje, a w Cafe 22 tańsze zamówienie będzie można złożyć od godz. 22:00).

Najmniejsza galeria z wystawą fotografii

Stojaki (ul. Rayskiego 19) w Noc Muzeów zamienią swoje 20 metrów kwadratowych powierzchni w najmniejszą szczecińską galerię z wystawą fotografii i najmniejszą scenę z muzyką na żywo. (Stojaki zapraszają w godz. 10:00 – 22:00)

Z kolei w Małpim Gaju młodzi artyści zaprezentują wariacje na temat „portowego miasta z małpim charakterem”. Tej nocy w lokalu przy Dworcowej 19 nie zabraknie planszówek, rockowej muzyki i zniżek (10% na hasło Noc Muzeów) na biały rum. Małpi Gaj zaprasza na Noc Muzeów w godz. 18:00 – 03:00.

Natomiast FiKa (w gmachu Muzeum Narodowego przy Wałach Chrobrego 3) kusi kawą, domowym ciastem czekoladowym, kanapkami ze szczecińskim paprykarzem i kiermaszem książek. Początek od godz. 16:00.