Cztery zupełnie nowe spektakle, wznowienia znanych tytułów i 20-lecie Sceny dla Dorosłych. To niektóre wydarzenia nowego sezonu w Teatrze Lalek „Pleciuga”. Już w najbliższą sobotę (28 września) zobaczymy na Dużej Scenie tej instytucji pierwszą premierę tego sezonu. To „Tajemnica krzyczącego zegara” - propozycja dla widzów od lat 12, zwłaszcza dla tych, którzy lubią kryminalne perypetie, łamigłówki i zagadki logiczne...
Jak w Hollywood
– Nie chciałabym zbyt wiele zdradzać, bo jesteśmy w trakcie śledztwa – mówi reżyserka „Tajemnicy krzyczącego zegara”, Laura Sonik. – Przeniesiemy się do Hollywood lat 60. – dodaje.
Autorem powieści, na podstawie której powstała ta inscenizacja, jest Robert Arthur, pisarz znany dobrze jako scenarzysta telewizyjny, m.in. serialu grozy „The Twilight Zone”, współpracownik Alfreda Hitchcocka. Przekładu dokonała Anna Iwańska, a kostiumy i scenografia to dzieło Pavla Hubički. W obsadzie są m.in. Maja Bartlewska, Maciej Sikorski i Rafał Hajdukiewicz, którzy kreują postacie Trzech Detektywów.
Rzeźnik z Niebuszewa i inne historie
Plany repertuarowe na nowy sezon artystyczny Teatru Lalek Pleciuga obejmują także nową propozycję dla dorosłych. To inscenizacja o tytule „Ballada szczecińska”.
– Ten spektakl przygotują realizatorzy znani z „Disco Macabre”. Autorem scenariusza jest Piotr Rowicki, a reżyseruje Arkadiusz Buszko. Muzyka i aranżacje, to dzieło Tomasza Lewandowskiego, który chce wykorzystać kompozycje szczecińskich twórców m.in. Heleny Majdaniec czy zespołu Chorzy – mówi dyrektor Pleciugi, Zbigniew Niecikowski . – Jest to próba pokazania wybranych historii z przeszłości miasta, takich jak ta o rzeźniku z Niebuszewa, pobyt Gałczyńskiego w Szczecinie czy pożar Kaskady w innym świetle. Rzeczywistość łączyć się będzie z fikcją – uzupełnia.
Premiera planowana jest na 15 listopada, a w lutym dyrekcja teatru zapowiada wydarzenia związane z 20-leciem Sceny dla Dorosłych. Wtedy na pewno do repertuaru powróci przedstawienie „Kubuś i jego pan” według tekstu Milana Kundery.
Postacie budzące strach
Trzeci premierowy tytuł to „Gwiazdka i chłopiec” według scenariusza i w reżyserii Tomasza Mana, dramatopisarza, którego w Szczecinie znamy z pokazywanej w Teatrze Piwnica przy Krypcie sztuki „Moja Abba”.
– To opowieść o chłopcu, który zostaje sam w domu i wtedy z różnych jego zakamarków zaczynają wychodzić dziwne, budzące strach postacie. Spogląda w okno i na niebie znajduje gwiazdkę... Spektakl skierowany jest do dzieci od lat 6, a premiera planowana jest około 28 lutego – informuje Niecikowski.
Najsłynniejszy jelonek
Ostatnia premiera (wstępnie wyznaczona na późną wiosnę przyszłego roku), to „Bambi” w reżyserii Arkadiusza Klucznika - spektakl na podstawie książki Feliksa Saltena. To dobrze znana choćby z wersji filmowych, historia jelonka, który przyjaźni się z innymi zwierzętami i spotyka w lesie człowieka. Muzykę do przedstawienia stworzy Rafał Rozmus.
Pleciuga edukacyjna
Pleciuga proponuje także okołoświąteczny, familijny spektakl „Karuzela Świętego Mikołaja”. To będzie wznowienie tego tytułu – inscenizacja wróci na scenę 1 grudnia tego roku.
Poza tym teatr zaprasza również do zapoznania się z ofertą edukacyjną. Lekcje teatralne, zajęcia warsztatowe (plastyczne, muzyczne, sensoryczne) są propozycją do nauczycieli, rodziców i opiekunów, dla dzieci w różnym wieku. Kontakt z działem, który koordynuje te działania można uzyskać pod adresem: edukacja@pleciuga.pl.
Komentarze
1