52 najciekawsze budynki ze Szczecina prezentuje unikalna talia kart do gry. To prototyp oryginalnej szczecińskiej pamiątki. Na portalu wspieram.to właśnie ruszyła zbiórka na jej wydanie. Będzie to możliwe, jeżeli do połowy października uda się uzbierać 7,9 tys. złotych.
- Architektura Szczecina jest niezwykle interesująca i zasługuje na pokazanie jej światu – uważa Tomasz Sachanowicz, architekt i pomysłodawca szczecińskiej talii kart do gry. - Pomysł zebrania i pokazania tego wszystkiego w lapidarnej formie realizują dość dobrze właśnie karty. Parafrazując Steve'a Jobsa - ("iPod to 1000 piosenek w kieszeni") - karty to 52 budynki w kieszeni – przekonywał w rozmowie z naszym portalem w lipcu tego roku.

Na 54 kartach (2 z nich to jokery) umieścił grafiki najbardziej charakterystycznych dla Szczecina obiektów architektonicznych. Znalazły się na nich zarówno budynki przedwojenne (m.in. Wały Chrobrego, Czerwony Ratusz), architektura PRL-u (m.in. Kino Kosmos), a także najnowsze realizacje, jak np. nagradzany gmach filharmonii i Centrum Dialogu Przełomy. Są też obiekty już nieistniejące, np. kultowy Grzybek czy bar Extra.

Wg Sachanowicza, Karty Architektury będą zarówno interesującą pamiątką z wizyty w Szczecinie, jak również atrakcyjnym przedmiotem kolekcjonerskim. Rozpoczął właśnie zbiórkę funduszy na ich wydanie. Środki zbiera za pomocą portalu crowdfundingowego wspieram.to. Potrzebuje zgromadzić ponad 7 tys. złotych – to kosz wydania 1000 talii kart. Dla każdej osoby wspierającej przewidziano nagrody: specjalne podziękowania, limitowane koszulki, plakaty i oczywiście talie kart. Zbiórka ruszyła tydzień temu, do jej zakończenia pozostało jeszcze ponad 50 dni i nieco ponad 4 tys. złotych. Jeżeli wszystko się powiedzie, Karty Architektury mają być dostępne do końca tego roku. Będzie można je nabyć w księgarniach i sklepach z pamiątkami.