Te dziesięć kwietniowych dni z pewnością wstrząśnie kulturalnym życiem Szczecina. Od 15 do 24 kwietnia potrwa tegoroczny festiwal Kontrapunkt. Już teraz warto zarezerwować sobie czas, bo wydarzenie to zapowiada się bardzo atrakcyjnie.
Początek dla najmłodszych
Od pewnego czasu Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt (taka jest pełna nazwa festiwalu) zaczyna swój program od propozycji dla najmłodszych. Tak też będzie w tym roku. Mały Kontrapunkt wystartuje 15 kwietnia prezentacją spektaklu „Balbaryk i Złota Piosenka” w reżyserii Zbigniewa Niecikowskiego, a w dalszym programie jest także m.in. inscenizacja „ANY-BODY” Akademii Teatralnej w Białymstoku oraz warsztaty plastyczne, zajęcia z elementami sensoplastyki i wiele innych działań. Wstęp na poszczególne spektakle tylko 5 zł.

Trzy razy Janda
Właściwy festiwal rozpocznie otwarcie wystawy „40/250 plakaty i premiery” w Teatrze Lalek Pleciuga (dokładnie 18 kwietnia). Tego samego dnia na scenie Teatru Współczesnego po raz pierwszy w trakcie festiwalu zostanie pokazany spektakl „Maria Callas. Master Class” z udziałem Krystyny Jandy. To przedstawienie będzie prezentowane także 19 i 20 kwietnia. Bilety są jeszcze dostępne.

Inne konkursowe spektakle, które znalazły się w tym roku w programie to m.in. „Ewelina płacze” Teatru Rozmaitości w Warszawie z udziałem Adama Woronowicza i Marii Maj, „Wojny, których nie przeżyłam” Teatru Polskiego w Bydgoszczy, „Nieznośnie długie objęcia” Iwana Wyrypajewa, spektakl zrealizowany w Teatrze Powszechnym w Warszawie z udziałem Karoliny Gruszki oraz „Ojciec matka tunel strachu” Narodowego Starego Teatru w Krakowie (w którym zobaczymy Krystynę Krzanowską oraz Błażeja Peszka i Jana Peszka).

Ciekawy dzień berliński

Oczywiście znów Kontrapunkt przeniesie się na jeden dzień do Berlina. W tym roku organizatorzy proponują trzy spektakle, które widzowie mogą zobaczyć na scenach tej metropolii w ramach karnetu. To „Baal” według Bertolda Brechta w Deutches Theater, „Wojna i pokój” w Volksbüchne oraz „Bella Figura” w Shaubühne. W ostatnim z wymienionych przedstawień wystąpi Nina Hoss, znana z serialu „Homeland” i tytułowej roli w filmie „Barbara”.

Mocny finał. Spektakl duetu Strzępka i Demirski

Spektakl „nie-boska komedia. WSZYSTKO POWIEM BOGU!” według tekstu Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki, w którym wystąpią m.in. Dorota Segda, Dorota Pomykała i Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, zostanie wystawiony na finał (24 kwietnia). Tego dnia poznamy wyniki konkursu i laureatów nagród przyznanych przez międzynarodowe jury oraz publiczność (Grand Prix).

Owidiusz na cmentarzu. Wydarzenia towarzyszące
Jak powiedział na dzisiejszej konferencji wiceprezydent miasta, Krzysztof Soska, „teatr jest dla wszystkich”. Zgodnie z tą myślą organizatorzy przygotowali wiele wydarzeń dostępnych także dla tych, którym nie uda się otrzymać karnetów na Kontrapunkt (a o to jest jak zwykle trudno, bo zapotrzebowanie przerasta ilość miejsc). W tym roku odbędą się m.in. pokazy filmów – rejestracji spektakli w cyklu „Teatroteka” (m.in. spektaklu „Miss Hiv” w reżyserii K. Czeczota), panele dyskusyjne (z udziałem prof. Ewy Czaplińskiej (UAM), Bartosza Frąckowiaka (Teatr Polski w Bydgoszczy), czy Macieja Nowaka (Teatr Polski w Poznaniu)) oraz tradycyjna Noc Performerów.

Posiadacze karnetów na Kontrapunkt będą mieli także możliwość darmowego wstępu na ekspozycje w szczecińskim Muzeum Narodowym i Muzeum Techniki, a jeden ze spektakli („one more thing” Benjamina Verdoncka) zostanie zaprezentowany w Centrum Dialogu Przełomy. Nie zapomniano także o muzyce (w Filharmonii dwukrotnie zagra zespół Sutari) oraz o spektaklu plenerowym. „Sen Owidiusza. W ogrodzie przemian” – tak zatytułowana jest inscenizacja Theater Anu, która zostanie pokazana na terenie obok dawnego cmentarza miejskiego w parku im. S. Żeromskiego. Wejściówki w cenie 2 zł są dostępne m.in. w kasie Pleciugi.

Offensywa i Północ
Kontrapunkt to także prezentacje Zachodniopomorskiej Offensywy Teatralnej (17 kwietnia) oraz atrakcyjna cenowo Szczecińska Północ Teatrów (pięć przedstawień w jeden wieczór, 16 kwietnia, a bilet tylko 5 zł).

O szczegółach będziemy jeszcze informować. Portal wSzczecinie.pl jest jednym z patronów medialnych całego wydarzenia.