koncerty

Koncert symfoniczny "RÓŻYCKI | WARS"

fot. Kinga Karpati / Daniel Zarewicz

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Piątek, 13.12.2019
O której godzinie?
19:00
Za ile?
25 - 55 zł; bilety na https://filharmonia.szczecin.pl
Opis wydarzenia
Trzynasty grudnia to data, która na oczach większości z nas zapisała się na stałe w najnowszej historii Polski. Tego dnia chcielibyśmy wykonać utwory polskich kompozytorów, które w szczególny sposób nawiązują do skomplikowanych losów naszej narodowej wspólnoty i państwowości w XX wieku.


ARTYŚCI:

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie

Janusz Wawrowski - skrzypce

Norbert Twórczyński - dyrygent

UTWORY:

- Ludomir Różycki - fragment dramatyczny Pietà. Na zgliszczach Warszawy

- Ludomir Różycki - Koncert na skrzypce i orkiestrę op. 70

- Henryk Wars - Symfonia nr 1

Janusz Wawrowski gra na instrumencie Antonio Stradivariego Polonia 1685, dzięki uprzejmości Romana Ziemiana.

 

Ludomir Różycki był jednym z twórców Młodej Polski, okresu dwudziestolecia międzywojennego. Druga wojna światowa wyzwoliła w nim szereg refleksji o naszej rzeczywistości – kształtowanej nie tylko przez nas samych, ale przez wiele czynników, na które rzadko mamy bezpośredni wpływ. Henryk Wars to z kolei pionier polskiego jazzu, żołnierz generała Andersa i jeden z twórców przemysłu muzycznego towarzyszącego Hollywood. Jego historia to poszukiwanie własnego miejsca w świecie – doświadczenie wspólne dla wielu pokoleń Polaków kiedyś, jak i współcześnie.

Solistą wieczoru będzie Janusz Wawrowski. Wybitny muzyk związany prestiżowym wieloletnim kontraktem artystycznym z wytwórnią Warner Music. Istotnym polem jego działalności jest interpretacja i badania nad muzyką polską, którą stara się od wielu lat przybliżać publiczności jako pomysłodawca i dyrektor artystyczny międzynarodowych festiwali. Artysta i tym razem będzie grał na jedynych polskich skrzypcach z warsztatu Stradivariusa.

W tym miejscu chcielibyśmy oddać jeszcze głos prof. Antoniemu Dudkowi: "Wielu z nich [osób internowanych w stanie wojennym i tysięcy osób represjonowanych z przyczyn politycznych] żyło wówczas w Szczecinie, który wraz z kilkoma innymi największymi polskimi miastami należał do miejsc, w których już w pierwszych dniach stanu wojennego doszło do zorganizowanych wystąpień w obronie uwięzionych przywódców „Solidarności”, a później do kolejnych spontanicznych i zorganizowanych demonstracji przeciw rządom gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Sytuowało to zarówno Szczecin, jak i cały region Pomorza Zachodniego w gronie najważniejszych miejsc oporu przeciwko władzy komunistycznej w Polsce".

Komentarze
~historia
13.12.2019 17:49

Cieszy mnie że znalazłem jakiś ślad dzisiejszej rocznicy choć tutaj gdyż ani Gazeta W nic ani W szczecin. pl nic.A data ta jednak jest ważna.

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję