„Pisarstwo kobiet pomiędzy dwoma dwudziestoleciami” Taki właśnie tytuł nadano konferencji naukowej, organizowanej przez Zakład Literatury XX wieku Instytutu Filologii Polskiej i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Szczecińskiego.

W dniach od  19 do 21 października naukowcy z uniwersytetów w całym kraju przyjadą do Szczecina, aby rozmawiać o pisarstwie m.in. Marii Dąbrowskiej, Anny Kowalskiej, Joanny Kulmowej czy Anny Świrszczyńskiej. Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęły: pisma „Res Publica Nowa” i „Pogranicza”, a także portal feminoteka.pl. Wszystkie spotkania będą miały charakter otwarty i odbywać się będą w Willi West-Ende przy alei Wojska Polskiego 65. Każdy z wykładów poświęcony będzie innemu aspektowi pisarstwa kobiecego w pierwszej połowie ubiegłego stulecia, od portretów kobiet w poszczególnych dziełach, poprzez sfery życia prywatnego, na tematyce społecznej i politycznej skończywszy. Program konferencji przewiduje także prezentację książek: Wstyd za PRL, pod redakcją dr Katarzyny Łozowskiej, Życie świadome. O nowoczesnej prozie intelektualnej Ireny Krzywickiej dr Agaty Zawiszewskiej, Kanon – kobieta – powieść . Wokół twórczości Józefy Kisielnickiej dr Aleksandry Krukowskiej oraz Prywatne, publiczne, autobiograficzne. O dziennikach i esejach Jana Lechonia, Zofii Nałkowskiej, Marii Kuncewiczowej i JerzegoStempowskiego autorstwa dr Arlety Galant. Spotkanie autorskie i promocja książek wydanych przez wykładowczynie z Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa US odbędzie się 20 października o godz. 19: 00 w Teatrze Małym przy deptaku Bogusława X, które poprowadzi prof. Inga Iwasiów.

Szczegółowy program konferencji dostępny na http://publica.pl/aktualnosci/pisarstwo-kobiet-pomiedzy-dwoma-dwudziestoleciami/