Pod młotek trafi budynek przy ul. Podgórnej 63, zlokalizowany tuż obok głównego wejścia do Książnicy Pomorskiej. To kamienica z bardzo ciekawą historię. Warzono tam piwo, drukowano książki i bawiono się do białego rana.
Budynek pełni teraz funkcję biurowo-usługową, pomieszczenia wynajmuje w nim kilka firm. Jego właścicielem jest warszawska spółka Demetrio. To jednak może się wkrótce zmienić, bo nieruchomość jest poważnie zadłużona. Jej licytacją zajmie się komornik sądowy Leszek Wietchy.
Wartość kamienicy oszacowano na 5,3 mln zł. Cenę wywoławczą stanowić będzie 3/4 tej kwoty, czyli niespełna 4 mln zł netto. Licytacja odbędzie się w środę 29 listopada w budynku Sądu Rejonowego Szczecin-Centrum przy ul. Kaszubskiej 42 (sala 50).
Kiedyś był tam browar, a wiele lat później klub
Szczecinianie mogą kojarzyć budynek przy ul. Podgórnej 63 przede wszystkim jako siedzibę nieistniejącego już dziś klubu Patio. Zajmował on piwnice, które według opisu ówczesnych właścicieli miały być pozostałością po XVI-wiecznym spichlerzu.
Lepiej znane są nieco bliższe nam losy kamienicy. Wiadomo, że w XIX wieku mieścił się w niej browar rodziny Kreich. Jego historię opisał Krzysztof Żurawski, szczeciński dziennikarz i birofil.
„Z początku jego właścicielem był Carl Wilhelm Kreich i następnie Theodor Kreich. Ten ostatni figurował w spisie Towarzystwa Inżynierów Niemieckich. Jeśli chodzi o rodzinę Kreich, to pierwszy dostępny wpis do AB [adressbuch, przedwojenna księga adresowa – red.], a poświadczający istnienie browaru, pochodzi z roku 1844. Ostatni wpis pochodzi z roku 1891” – czytamy w wydanej niedawno książce „Piwo w Szczecinie do roku 1945".
Ma miejsce w historii szczecińskiej prasy
Kamienica pełniła też funkcje mieszkalne. Z czasem została częściowo przekształcona w drukarnię. Właśnie stamtąd pochodziły maszyny, które w 1945 roku przewieziono do budynku na pl. Hołdu Pruskiego, by wydrukować pierwsze egzemplarze „Kuriera Szczecińskiego”.
Kamienica przy ul. Podgórnej 63 wpisana jest do gminnej ewidencji zabytków.
Komentarze
5