Osiem spektakli konkursowych, bezpłatne akcje performatywne, sekcja stworzona z myślą o najmłodszych widzach, radosny, wielokulturowy pochód ulicami Szczecina, premiera spektaklu w nietuzinkowej przestrzeni sali sesyjnej, niezwykłe zwiedzanie z historią Odry w tle – po dwuletniej przerwie powraca festiwal teatralny Kontrapunkt. Pierwsze wydarzenia już w ten weekend!

Otwarcie inspirowane obrazem Caravaggia

Na rozpoczęcie 57. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontrapunkt organizatorzy przygotowali cykl bezpłatnych wydarzeń. Zaplanowano je od piątku do niedzieli, 19–21 kwietnia, w różnych przestrzeniach miasta pod hasłem „Siedem aktów miłosierdzia”. To inspiracja słynnym obrazem Caravaggia, a zaplanowane akcje będą na nowo interpretować uczynki miłosierdzia. 

Już dziś (19 kwietnia) pierwsza z nich – „KIKI NIGHT – Nagich przyodziać” w Hali Odra. Będzie to spotkanie z kulturą ballroomu, pełne emocji wydarzenie performatywne, którego uczestnicy powalczą o trofea w określonych kategoriach, przy akompaniamencie muzyki vogue, house i techno. Początek o 19:00.

W sobotę w Ogrodach Śródmieście szykowana jest „UCZTA – Głodnych nakarmić / Spragnionych napoić”. Zaproszone przez Karolinę Gołębiowską osoby z miejskich organizacji aktywistycznych przygotują kulinarną biesiadę według przepisów opracowanych podczas warsztatów polsko-niemieckich. Będzie można usiąść przy wspólnym stole, porozmawiać i wymienić się doświadczeniami. Wydarzenie w godz. 10.00–16.00. 

Z kolei akcja „SZCZODRA – Chorych nawiedzać” pozwoli przyjrzeć się miastu od strony wody. Uczestnicy wraz ze specjalistami porozmawiają o bioróżnorodności i naturalnych walorach Odry, również w kontekście niedawnej katastrofy ekologicznej. Wydarzenie w sobotę w Marinie Gocław w godz. 14:00-19:00.

W sobotę i niedzielę będzie można również obejrzeć spektakl „Zmarłych pogrzebać” w reżyserii Jakuba Skrzywanka na podstawie tekstu Mikity Iłinczyka „Say Hi to Abdo”. Przedstawienie ukazuje utopijny obraz Europy w roku 2050, na czele której staje… Unia Euro-Islamska. Spektakl prezentowany będzie w sali sesyjnej Rady Miasta Szczecin, gdzie „pod publiczny osąd poddane będzie dzisiejsze pojmowanie sprawiedliwości”. Wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek.

W niedzielę odbędzie się z kolei „POCHÓD – Podróżnych w dom przyjąć” zainspirowany charakterem struktury demograficznej mieszkańców Szczecina i losami osób, które docierały tutaj w różnym czasie. Start o godz. 12.00 z placu Solidarności.

Tego samego dnia zaplanowano akcję „MURY EUROPY – Więźniów pocieszać”, czyli performatywny przemarsz przez miasto z reprodukcjami murów znajdujących się na granicach Unii Europejskiej. Początek o 14:00 na Wałach Chrobrego. 

Pierwszy spektakl konkursowy w niedzielę

Sercem Kontrapunktu jest jednak Międzynarodowy Konkurs Formy.

– Nie poszliśmy po utartych ścieżkach i oczywistych wyborach, a zaryzykowaliśmy. To spowodowało, że mamy dzisiaj najświeższe pod względem tematów spektakle festiwalowe, które już szturmem zdobywają kolejne festiwale – podkreśla Jakub Skrzywanek, dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego. – Pokażemy w Szczecinie to, co najlepsze w całej Europie. I to do Szczecina będą chcieli zmierzać teatromaniacy z całej Polski, by zobaczyć to, czego nie można obejrzeć nigdzie indziej.

I tak w niedzielę na otwarcie konkursowych pokazów zostanie zaprezentowany spektakl „Whitewashing” francuskiej reżyserki Rébecci Chaillon. Będzie to pierwszy w Polsce pokaz światowej produkcji poruszającej kwestie rasizmu i tolerancji. Whitewashing to praktyka obsadzania białych aktorów w rolach postaci z innych grup etnicznych. W swojej pracy Rebecca Chaillon, wykorzystując to samo określenie, eksperymentuje z wybielaniem skóry. Z gestów – ciągłego ruchu, aby oczyścić i zabrudzić przestrzeń, zabiegów dokonywanych na skórze i włosach – wynika bolesna prawda: wiele czarnych kobiet jest odsyłanych do społecznie upokarzających zadań.

O tym, co jeszcze będzie można obejrzeć w ramach Konkursu Formy, szeroko pisaliśmy w naszym artykule „Pokażemy w Szczecinie to, czego w Polsce jeszcze nie było”. Ogłoszono pełny program festiwalu Kontrapunkt 2024

Spektakle konkursowe oceniane będą przez jury, w którego składzie znaleźli się pisarka Inga Iwasiów, artystka wizualna Katarzyna Kozyra, reżyserka teatralna Anna Smolar, dziennikarz Piotr Jacoń i krytyk, teatrolog Marek Waszkiel. Obrady jury odbędą się podczas gali finałowej konkursu i będą jednocześnie publiczną debatą z udziałem mediatora Konrada Sobczyka. Pula finansowa nagród wynosi 50 000 zł. 

Portal wSzczecinie.pl jest patronem medialnym festiwalu. Szczegółowy program dostępny na kontrapunkt.pl.