Spoiwa Kultury 2013 to bogaty program wydarzeń teatralnych, muzycznych, performatywnych i tanecznych. Do Szczecina przyjedzie ponad stu artystów z takich krajów jak Austria, Armenia, Albania, Słowacja, Ukraina czy Węgry by pokazać swoje przedstawienia i prace w trzydziestu miejscach naszego miasta, a wstęp na te wszystkie wydarzenia, zaplanowane na 4-6 lipca jest bezpłatny

"Chcemy  zachęcić mieszkańców do ponownego poznawania miasta i odkrywania nowej energii tych miejsc - mówi Dariusz Mikuła, dyrektor Teatru Kana. - W tym roku zamierzy namówić mieszkańców, by bardziej aktywniej uczestniczyli w festiwalu" Organizatorzy  chcą zaktywizować publiczność i sprowokować widzów do stworzenia własnej emocjonalnej mapy miasta, która  będzie unikatowym zapisem  emocji, wrażeń  i doświadczeń, jakie  z tym terytorium każdy z nas wiąże.  Inspiracją do takich działań  będzie  wystawa  Wojciecha Olejniczaka (ur. 1961, absolwenta PWSSP w Poznaniu), który  ponownie pokaże w Szczecinie swą ekspozycję - "Witraże" 

Jednym z najciekawszych gości festiwalu będzie na pewno Jacek Hałas. To muzykant i tancerz,  który zbuduje jurtę na trawniku obok Kany,  załozy też ogród warzywny oraz pzeprowadzi warsztaty tańców polskich.  Pokaże także spektakl "Zegar bije" (wywiedziony z tradycji kolędniczego "wertepu")

Spotkania z grupami teatralnymi, które preferują w swych działaniach interaktywny kontakt z odbiorcami zawsze są bardzo ważnym elementem Spoiw.   W tym roku ciekawa będzie w tym kontekście,  inscenizacja Mette Edvardsen z Norwegii - "Time has fallen asleep in the afternoon sunshine" (w Miejskiej Bibliotece na placu Lotnków) oparta na pomyśle zaczerpniętym z książki Raya Bradbury`ego "451 stopni Fahrenheita".

Podczas festiwalu usłyszymy także grupę Tempvs Fvgit z Korsyki, która już rok temu zyskała duże uznanie widzów. Ten chór wykonuje  polifoniczne pieśni religijne,  zawsze wykonując je w symbolicznym kole, w repertuarze  posiada twórcze interpretacje tradycyjnych utworów, a także własne kompozycje.  Także występ Albanian Iso Polyphonic Choir będzie ważnym wydarzeniem tegorocznych Spoiw.

Poza tym poznamy nowy projekt Marcina Mareckiego, "Polonezy". oraz zobaczymy duet Sza/Za. Ten skrót to artystyczne "przebranie" pod którym kryją się  Paweł Szamburski i Patryk Zakrocki - improwizatorzy, znani z niekonwencjonalnych pomysłów aranżacyjnych, tym razem przedstawią taping do wczesnych etiud Romana Polańskiego. 

Buda Folk Band z Węgier oraz ukraińska grupa Dakha Brakha (która przyjedzie do Szczecina prosto z festiwalu z Roskilde), to koleje muzyczne specjały. Kto jednak oczekuje od Spoiw przede wszystkim spektakli teatralnych ten będzie zapewne usatysfakcjonowany najnowszymi projektami austriackiego Liquid Loft i czeskiego Teatru Krepsko, a to tylko niektóre z propozycji festiwalu, który zapewne zdominuje, w pierwszych dniach lipca, kulturalne życie miasta.