Z przerwami, ale konsekwentnie, działają już od 30 lat. Niezmiennie dowodzeni przez Przemka Thiele, który pisze teksty i śpiewa. Kolaboranci 15 października zapraszają na kolejną w swej karierze Kolabonight - w klubie „Słowianin”. Z kilku powodów będzie to wydarzenie, które można nazwać unikatowym.
Podwójne urodziny

Impreza o tej nazwie ma już długą tradycję. Z reguły związana była z celebrowaniem okrągłych rocznic istnienia zespołu, aczkolwiek bywały wyjątki od tej zasady. Tym razem okazja do świętowania jest podwójna, bo pięć dni przed datą występu w „Słowianinie”, Przemek Thiele kończy dokładnie 50 lat! Kolaborantów założył wraz Markiem Chrzanowskim (bas), Tadeuszem Baladykiem (gitara) i niejakim Noskiem (perkusja). Później za bębnami zasiadł Piotr Banach, a w kolejnych latach skład się zmieniał jeszcze wielokrotnie i Kolaborantów zasilali tak znani muzycy jak Lech Grochala (zwany Groszkiem), Jacek Chrzanowski, Wojciech Wójcicki, Kamil Madera czy Jakub Rutkowski. Pewnie niektórzy z nich gościnnie dołączą do aktualnego składu na Kolabonight by uczcić jubileusz.

 

Premierowy wirus

Jedno jest pewne. Niewątpliwie program tego wydarzenia, to nie będą przysłowiowe odgrzewane kotlety. W połowie tego roku muzycy weszli do studia aby nagrać swój najnowszy album „Wirus międzynarodowy” i właśnie 15 października nastąpi jego premiera, - niemal 4 lata po pojawianiu się poprzedniej płyty „Transparenty”. Na stronie internetowej Jimmy Jazz Records czyli wydawcy tej płyty czytamy, że : ”Ostatnie albumy Kolaborantów to muzyczna podróż do świata w którym punk rock stanowi jedynie daleki punkt wyjścia a finał wypada w miejscu gdzie hardcore, post punk i alternatywny rock łączą się we wspólnym nurcie....” W Słowianinie usłyszymy zatem po raz pierwszy na żywo nowe utwory, wybrane z „Wirusa...”, w tym „Gdzie jesteś ty?”, znany już z internetu.

 

 

Na poprzedniej Kolabonight, „rozegranej” pięć lat temu czyli w ramach rocznicy 25-lecia grupy, jako gość zespołu wystąpił Dezerter. Teraz również będzie ciekawie, bo jubileusz uświetnią artyści przyjezdni. Lech Janerka i Qulturka.

Ten drugi podmiot wykonawczy, to formacja działająca w Pile od 1995 r. (kiedyś pod nazwą Kulturka). Od roku 2015 współpracują z wytwórnią Jimmy Jazz Records dla której nagrali album o tytule „EKG", a mają też w dorobku album „LIVE 2007” zarejestrowany w Szczecinie w 2007 roku. Joanna Naranowicz, wokalistka zespołu, powiedziała mi; „Cieszymy się z zaproszenia od naszego wydawcy na ten koncert. Kolaboranci to był jeden z pierwszych zespołów, których słuchaliśmy w latach 90. i jakoś tam zapewne wpłynął też na nasze granie. Graliśmy już kiedyś z nimi, ale nie w Szczecinie, więc to będzie fajne doświadczenie dla nas.”

Lech Janerka, ostatni raz wystąpił w Szczecinie w ubiegłym roku, w Filharmonii i wiele osób nie było zadowolonych z wyboru takiego miejsca. Teraz zatem zobaczymy tego twórcę w „środowisku” zdecydowanie bardziej przyjaznym dla jego muzyki, czyli w klubowej przestrzeni.

 

 

Czy on także przedstawi jakieś premierowe utwory, można tylko domniemywać, bo od wydania ostatniej płyty “Plagiaty” minęło już 11 lat i podobno Lech zbiera materiał na kolejne dzieło studyjne, aczkolwiek konkretnych informacji na ten temat jednak nie ma. Zdecydowanie jednak warto przetestować jego aktualną formę i posłuchać dobrze już znanych kompozycji takich jak „Niewalczyk” czy „Rower”...

 

Portal wSzczecinie.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.