Przedwojenne filmy żydowskie, wykłady z historii kinematografii żydowskiej i promocja książki Romana Włodka Na początku było "Le'chajim". Na Zamku Książąt Pomorskich rozpoczyna się I Szczeciński Festiwal Etniczne Klimaty.

 

W tym roku będziemy obchodzili 70 rocznicę wybuchu powstanie w Getcie Warszawskim. Z tej okazji Zamek Książąt Pomorskich wraz ze szczecińskim oddziałem Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów zdecydowało się zorganizować festiwal etniczny. W pierwszych planach miał to być festiwal żydowski, ale jak przyznaje pomysłodawczyni, Róża Król, wielonarodowa przeszłość Szczecina skłoniła ją do tego, by był to festiwal wielu kultur.

Na początku pomyślałam o festiwalu żydowskim, ale potem doszłam do wniosku, że lepsza jest szersza formuła, etniczna. Ponieważ Szczecin był po wojnie miastem wielonarodowym, była tutaj ogromna mniejszość żydowska, mniejszość niemiecka, ukraińska, rosyjska. Szczecin zawsze był otwarty na mniejszości narodowe i pomyślałam sobie, że fajny byłby taki festiwal nie tylko żydowski, ale może za rok będzie innej mniejszości. - mówi Róża Król z TSKŻ.

W trakcie czterech dni festiwalu uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć unikalne produkcje przedwojennych filmów żydowskich. Festiwalowi będą towarzyszyć także prelekcje Romana Włodka, który opowie o historii powstania. I Szczeciński Festiwal Etniczne Klimaty to okazja, by poznać życie i kulturę, która współtworzyła naszą historię, a która została zniszczona przez nazizm.

Ten rok jest szczególny ponieważ to 70 rocznica powstania w Getcie Warszawskim, która przypada 19 kwietnia. Kilka dni temu obchodzony był dzień pamięci o holocauście i tak sobie myślałam, że nie powinniśmy robić takiej akademii jak co roku. Że teraz, kiedy żyją ostatni świadkowie tych wydarzeń powinniśmy wymyślić coś innego, żeby też pokazać młodemu pokoleniu życie, którego już nie ma, życie, które zostało zniszczone. - tłumaczy Róża Król.

Filmy, które zostaną zaprezentowane w trakcie festiwalu pochodzą z Filmoteki Narodowej. Część z nich posiada listy dialogowe, inne są tylko w jidysz – filmy będą oczywiście tłumaczone na język polski.

Uważam, że ten festiwal jest niepowtarzalny, zebranie tylu filmów przedwojennych, w których będą czytane listy dialogowe – ja m.in., która znam jidysz będę czytała, zatem oddam sens – poza tym festiwalowi towarzyszy promocja książki i jest Pan Roman Włodek, który będzie mówił na temat historii powstania, jak się rozwijało, kto je organizował. Sądzę, że to jest niepowtarzalne, że tego nigdzie się nie zobaczy. - dodaje Róża Król.

I Szczeciński Festiwal Filmowy Etniczne Klimaty rozpoczyna się dziś o godzinie 17.30 na Zamku Książąt Pomorskich, w kinie zamkowym (wejście A, F). Wydarzenie jest bezpłatne. Więcej informacji na temat festiwalu oraz pełny program znajduje się w naszym kalendarzu wydarzeń.