Samorząd deklaruje wsparcie dla deweloperów przy budowie nowych biurowców. – Ten sektor biznesu jest bardzo ważny dla prawidłowego rozwoju gospodarki naszego miasta – zgodnie mówili uczestnicy zorganizowanej przez Agencję Rozwoju Metropolii Szczecińskiej debaty „Czy Szczecin potrzebuje nowoczesnych powierzchni biurowych?”.

Miasto chętnie sprzedałoby pod budowę biurowców trzy działki, na których miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego przewidują taką funkcją.

Pierwszą z nich jest nieruchomość przy ul. Kaszubskiej 30, tuż obok aresztu i urzędu skarbowego. Obecnie stoi tam od dawna opuszczony budynek socjalny z czasów PRL. Miasto przygotowuje go do sprzedaży (wraz z sąsiednim parkingiem) za co najmniej 10 mln zł.

Na tyle samo wyceniono niezabudowaną działkę przy al. Bohaterów Warszawy, w pobliżu CH Turzyn. W tym miejscu zaczynał się kiedyś rynek hurtowy na Turzynie. Jednak podczas modernizacji, wejście przesunięto dalej od ulicy. Przetarg odbędzie się 24 stycznia 2024 r.

Urzędnicy proponują też inwestycję biurową w miejscu po tymczasowym namiocie Opery przy ul. Energetyków.

„Po chwilowym przestoju Szczecin dojrzał już do kolejnych tego typu inwestycji”

W zorganizowanej przez Agencję Rozwoju Metropolii Szczecińskiej debacie uczestniczyli przede wszystkim deweloperzy, właściciele biurowców, przedstawiciele klastra IT, samorządu i firm doradczych.

Na przestrzeni ostatnich 12 lat powstało 190 tys. m2 nowoczesnej przestrzeni biurowej. W mieście ulokowały się m.in. firmy z sektora IT, pracujące najczęściej dla branży automotive, bankowości i ubezpieczeń. Szczecin stał się jedną z najpopularniejszych lokalizacji w Polsce dla centrów BPO, SSC i ICT.

– Pozytywnym impulsem dla branży był rok 2012 i bardzo wyczekiwana dostępność nowoczesnej powierzchni biurowej w Szczecinie – mówi Marek Kubik, prezes Agencji Rozwoju Metropolii Szczecińskiej. – Szybki proces komercjalizacji powstających po sobie biurowców, pokazał, że popyt na nowoczesną powierzchnię biurową w naszym mieście przekracza podaż. Po chwilowym przestoju Szczecin dojrzał już do kolejnych tego typu inwestycji.

Praktycznie nie ma pustostanów

O zapotrzebowaniu na kolejne biura mówią liczby. W Szczecinie jest najniższy w Polsce poziom pustostanów biurowych (ok. 3,1 proc.), a stawki czynszu pozostają niezwykle atrakcyjne w porównaniu z innymi miastami (12-14 euro/m2 za miesiąc).