Ta impreza już od 18 lat daje szczecinianom wiele emocji i artystycznych doznań. Tegoroczny Szczecin Film Festival rozpocznie się 19 października i potrwa 5 dni. Organizatorzy przygotowali 20 wydarzeń, w tym projekcje, spotkania, warsztaty, ale też recital kompozycji filmowych. Do udziału w SFF zaproszono krytyków, muzyków i reżyserów, a część wydarzeń jest dostępna dla widzów bezpłatnie.

Dokument o znanym muzyku na otwarcie

Tegoroczna odsłona festiwalu rozpocznie się od premiery dokumentu w reżyserii Małgorzaty Frymus ze zdjęciami Łukasza Nyksa. Dokładnie 19 października w studiu S1 Radia Szczecin, podczas gali otwarcia SFF, zaprezentowany zostanie film „Dookoła samego siebie”, opowiadający o Ryszardzie Leoszewskim, liderze Sklepu z Ptasimi Piórami. Po seansie odbędzie się spotkanie z twórcą.

Zaproszeni goście

W wydarzeniu wezmą udział też inni ciekawi goście. To m.in. pochodząca ze Szczecina scenografka Anna Anosowicz (ostatnio nagrodzona Złotymi Lwami w Gdyni za film „Kos”), która poprowadzi warsztaty w ramach bloku Industry Zone (21 października w Akademii Sztuki) oraz krytyk filmowy Tomasz Raczek, który tym razem przygotował warsztaty podcastów w Akademii Sztuki (20 października, od godz. 12.00).

W Szczecinie pojawi się też pianista, aktor, twórca muzyki filmowej Tymoteusz Bies, który przedstawi swoje dokonania w recitalu podczas gali zakończenia festiwalu (23 października w studiu S1 Radia Szczecin). Tego wieczoru zobaczymy też film „Chleb i sól” (w reżyserii Damiana Kocura) z jego udziałem. To dzieło zdobyło już 12 nagród, m.in. na festiwalu w Wenecji.

Tylko jeden konkurs

Jedynym konkursem tej edycji Szczecin Film Festival będą Zachodniopomorskie Shorty. Zaprezentowane zostaną m.in. takie tytuły jak „Słoń” Mateusza Żeglińskiego czy „Starość jest gorsza od faszyzmu” Marco Wojciechowskiego. W sumie o nagrody ufundowane przez marszałka województwa zachodniopomorskiego (za najlepszy film 3000 zł i nagrodą publiczności 2000 zł) oraz o nagrodę prezydenta Szczecin (2000 zł) powalczy 14 produkcji.

Laureat Złotego Lajkonika

Szczecin Film Festival’23 to również interesujący program towarzyszący. W ramach cyklu „Ekstraklasa” będzie można zobaczyć dokonania Alicji Jasiny, laureatki Zachodniopomorskich Shortów2017 za film „Once Upon a Line”, który znalazł się także na shortliście do Oscarów (20 października w Kinie Zamek, od godz. 17.00, wstęp wolny). Natomiast w ramach cyklu „Granice Kina” 21 października o godz. 15.00 w Akademii Sztuki pokazany zostanie laureat Złotego Lajkonika z Krakowa – film „Twarze Agaty” w reżyserii Małgorzaty Kozery. 

Specjalny pokaz „Chłopów”

Podczas wydarzenia pod hasłem „Let’s Talk Film” obejrzymy „Chłopów” w reżyserii Doroty Welchman i Hugha Welchmana (21 października, godz. 19:00, Kino Helios, wstęp biletowany). Mikroświat wiejskiej wspólnoty, opisany przez Reymonta przedstawiono w technice animacji malarskiej, a film zdobył Nagrodę Specjalną Jury i dwa inne wyróżnieni na ostatnim Festiwalu w Gdyni.

Organizatorzy zapraszają również codziennie o 22.00 na wieczorne seanse w ramach retrospektywy dzieł Clinta Eastwooda w Strefie Chillout w pubie Český film przy al. Jana Pawła II 3-4 (wstęp wolny). 

Szczegóły dotyczące programu można znaleźć na stronie: http://www.szczecinfilmfestival.com/