Kiermasz Ogrodniczy „Pamiętajcie o ogrodach” już od wczesnych godzin porannych przyciąga na Wały Chrobrego tłumy. Mieszkańcy najchętniej kupują krzewy i drzewka owocowe, rozsady, rośliny ozdobne, ale nie brakuje też osób, które postanowiły zaopatrzyć się w rękodzieło czy akcesoria ogrodnicze. Kiermasz potrwa do niedzieli do godz. 17:00. Portal wSzczecnie.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Rekordowa liczba wystawców

Kiermasz ogrodniczy na Wałach Chrobrego organizowany jest dwa razy w roku – wiosną i jesienią. Wiosną mieszkańcy najczęściej zaopatrują się w kwiaty, rośliny ozdobne, drzewka i krzewy. Jesienią stawiają na byliny, nasiona i cebulki.

– Tutaj można znaleźć wszystko, co sobie wyobrazimy. Nowości, rośliny kolekcjonerskie, mieliśmy w tym roku wyjątkowo duże zainteresowanie wystawców. Mamy także akcesoria, rzemiosło, miody, słodycze, warzywa – mówi Marek Maj, współorganizator wydarzenia.

Mieszkańcy coraz bardziej zainteresowani są egzotycznymi roślinami, ich kwiatami i owocami.

– Od pomarańczy przez mandarynki, pomelo, cały wybór. Mamy nawet drzewka już z owocami, są to odmiany dostosowane do naszych warunków klimatycznych – dodaje Robert Szyjanowski, współorganizator wydarzenia.

Od najlepszych pomidorów po bez kalifornijski

Wystawcy przywieźli do Szczecina najlepsze rośliny ze swoich gospodarstw. Wiele stanowisk robi wrażenie.

– Edycja wiosenna jest bardziej kolorowa i bardziej wyczekiwana przez klientów. Ludzie chcą sadzić, siać, mieć zielone balkony. Najczęściej pytają o kwitnące i owocujące krzewy pomidorów. Mamy bardzo dużo warzyw, ziół, roślin kapustowatych. Zawsze wiosną odwiedza nas wielu stałych klientów – mówi Krzysztof Wraga, właściciel gospodarstwa ogrodniczego.

Mieszkańców przyciągają także kolorowe kwiaty i sadzonki. Dużym zainteresowaniem cieszą się np. pelargonie.

– Staramy się o szeroki asortyment, który przyciąga klientów. Mamy słonecznik ogrodowy, pelargonię angielską, roślinki rabatowe, rośliny ozdobne. Przebojem jest dzisiaj słonecznik ozdobny miniaturka. Jak pierwszy kwiat przekwitnie, to wyrastają kolejne, mniejsze. Nie wymagają pielęgnacji, tylko podlewania, a będą nas cieszyć do września – dodaje Zenon Wilgocki z firmy Kwiatolka.

Na kiermaszu nie brakuje także roślin niespotykanych na co dzień w Szczecinie. – Odpowiadamy, udzielamy informacji, ludzie są zainteresowani nowościami. Mamy eukaliptus, prusznika nazywanego bzem kalifornijskim, albicję jedwabistą, judaszowca – wymienia Piotr Garstka z firmy Ozdobne.pl. 

W niedzielę, 19 maja, organizatorzy zapraszają na 47. Kiermasz Ogrodniczy „Pamiętajcie o ogrodach” do godz. 17:00. Wstęp wolny.

Dodatkowo tego dnia zaplanowano specjalne atrakcje na tarasie Wałów Chrobrego przed pomnikiem Herkulesa walczącego z centaurem. W samo południe Szkoła Jogi Klasycznej Ewy i Rafała Lichtarowiczów zaprasza na zajęcia jogi. Natomiast o godz. 13:30 odbędą się warsztaty z flashmob flamenco w wykonaniu tancerek i uczennic AIRE Studio flamenco pod kierunkiem Donaty Szurobury. Udział w wydarzeniach jest całkowicie bezpłatny.