Miejsce akcji wskaże widownia, dialogi będą powstawać spontanicznie, a wszystko poprowadzi dobrze znany szczecińskiej publiczności Grzegorz Dolniak. W niedzielę w Piwnicy przy Krypcie można się więc spodziewać wszystkiego. Rusza nowy komediowy cykl „Impro”.
Pomysłodawcą impro spotkań w zamkowej krypcie jest Paweł Niczewski, który wraz z początkiem roku objął kierownictwo w Teatrze Piwnica przy Krypcie.

- Stwierdziłem, że po remoncie trzeba zrobić coś nowego – mówi. - Pomyślałem o improwizacji, ponieważ rozwinie to nas jako aktorów, ale też będzie świetną zabawą dla widowni – dodaje.

Ta zabawa będzie możliwa dzięki nieprzewidywalnej naturze takich występów i aktywnemu kontaktowi aktorów z publicznością. W improwizowanych spektaklach bardzo często widzowie wskazują miejsce danej sceny i jej bohaterów. - Publiczność jest taką zapałką, która daje nam iskrę, a my musimy z tego zrobić ognisko. Ktoś z widowni krzyczy: szpital psychiatryczny, więc gramy w szpitalu – mówi Piotr Śnieguła, aktor Teatru Brama, uczestniczący w projekcie „Impro”.

Wszystko się może zdarzyć

W ramach cyklu na scenie zobaczymy aktorów trzech teatrów: Bramy, Pleciugi i Współczesnego. Wszyscy podkreślają, że w tej teatralnej formie są amatorami. - Z perspektywy zawodowego aktora improwizacja jest naprawdę trudna. Aktorzy swoją pracę w teatrze traktują często jak występ, a tutaj nie ma miejsca na występ. Tutaj trzeba grać, wchodzić w interakcje, rozmawiać, trzeba słuchać i być czujnym – podkreśla Niczewski.

- Kiedy gramy w teatrze każdy z nas trzyma się wyuczonej roli, a tutaj może się zdarzyć wszystko –
dodaje Śnieguła.

Pierwszy spektakl w niedzielę

Do pierwszego impro występu aktorów przygotowuje Grzegorz Dolniak, organizator szczecińskiego Festiwalu Komedii SZPAK oraz członek grupy improwizacyjnej Przyjezdni. Jak mówi, wbrew pozorom, improwizacja nie polega na tym, że wchodzą ludzie z ulicy i po prostu grają. - Jest szereg określonych reguł, które sprawiają, że to działa. Każdy, kto jest choć trochę obyty scenicznie i przestrzega tych reguł, może to robić – zaznacza.

Dolniak będzie obecny podczas niedzielnej inauguracji cyklu „Impro”. Poprowadzi całe spotkanie.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 18:00 w Piwnicy przy Krypcie (wejście B). Bilety kosztują 20 zł. Liczba miejsc jest ograniczona. Kolejne „Impro” planowane jest w marcu.