Od września pasażerowie podróżujący między Szczecinem, Goleniowem, Stargardem i Gryfinem będą mogli wykupić sieciówkę obowiązującą zarówno w pociągach, jak i w pojazdach komunikacji miejskiej. Poznaliśmy też ceny dotyczące strefy szczecińsko-polickiej, ale tam z uruchomieniem Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej trzeba poczekać do 2026 roku.

Cennik umieszczono w projekcie uchwały, którym zajmą się szczecińscy radni na najbliższej sesji. Przyjęte rozwiązania to rezultat rozmów prowadzonych między samorządami i Polregio.

Zdecydowano się na cztery rodzaje sieciówek, w zależności od obszaru, którego dotyczą.

Strefa A

Bilet miesięczny na strefę A będzie obowiązywać:

– w pociągach Polregio na terenie Szczecina i Polic;

– w komunikacji miejskiej na terenie Szczecina oraz gmin: Dobra, Kołbaskowo, Police, a także na trasie Osiedle Kasztanowe – Załom Leśna.

Bilet normalny –152,00 zł.

Bilet studencki – 74,48 zł.

Bilet uczniowski – 77,52 zł.

Kupując tę sieciówkę, pasażerowie uzyskają możliwość przejazdów wszystkimi liniami zarządzanymi przez ZDiTM oraz pociągami SKM, które w 2026 roku wreszcie mają kursować do Polic.

O ile jednak w innych strefach ceny metropolitalnych sieciówek będą atrakcyjne, to tu można mieć wątpliwości. Mieszkańcy Polic dojeżdżający dziś do Szczecina linią 107 mogą kupić „normalną” sieciówkę na ten autobus za 60 zł. A na wszystkie linie kursujące po Policach i Szczecinie – za 80 zł. Jeśli przesiądą się do pociągów SKM, będą wydawać 152 zł.

Strefa B

Bilet miesięczny na strefę B będzie obowiązywać:

– w pociągach Polregio na terenie Stargardu oraz gmin: Goleniów, Gryfino, Kobylanka, Stargard;

– w komunikacji miejskiej na terenie Stargardu oraz gmin: Goleniów, Gryfino, Kobylanka, Stargard;

Bilet normalny –148,00 zł.

Bilet studencki – 72,52 zł.

Bilet uczniowski – 75,48 zł.

To opcja dla pasażerów, którzy nie potrzebują uprawnień do przejazdów komunikacją miejską po Szczecinie. Kalkulując ceny sieciówek, trzeba pamiętać, że już teraz autobusami w Goleniowie i Gryfinie jeździ się bezpłatnie.

Strefa AB

Bilet miesięczny na strefę AB będzie obowiązywać:

– w pociągach na całym obszarze SKM (Szczecin, Police, Stargard, gminy: Goleniów, Gryfino, Kobylanka, Stargard);

– w komunikacji miejskiej na terenie Szczecina oraz gmin: Dobra, Kołbaskowo, Police, a także na trasie Osiedle Kasztanowe – Załom Leśna.

Bilet normalny – 250,00 zł.

Bilet studencki – 122,50 zł.

Bilet uczniowski – 127,50 zł.

Strefa AB oznacza połączenie wszystkich pociągów na obszarze SKM i komunikacji po Szczecinie (i najbliższej okolicy). Nie ma w tej opcji biletów na komunikację miejską po Stargardzie.

Strefa AB+

Bilet miesięczny na strefę AB+ będzie obowiązywać:

– w pociągach na całym obszarze SKM (Szczecin, Police, Stargard, gminy: Goleniów, Gryfino, Kobylanka, Stargard);

– w komunikacji miejskiej na całym obszarze SKM (Szczecin, Police, Stargard, gminy: Goleniów, Gryfino, Kobylanka, Stargard).

Bilet normalny – 290,00 zł.

Bilet studencki – 142,10 zł.

Bilet uczniowski – 147,90 zł.

Te bilet miesięczny pozwoli na podróżowanie wszystkimi gminnymi autobusami i tramwajami oraz pociągami Polregio na całym obszarze objętym SKM.

Jak będzie można kupić sieciówki?

Emitentem biletów miesięczny będzie Polregio. Do kupienia będą zarówno w ich kasach, jak i w punktach ZDiTM oraz aplikacjach mobilnych.

Nie będzie darmowych przejazdów dla uczniów szkół. Będą oni mieli 49% ulgi. Co ciekawe, nieco większy upust przygotowano dla studentów – 51%.

Gmina Szczecin otrzyma od każdej sprzedanej „normalnej” sieciówki 50-52 zł.