28 marca w sali kinowej Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie nastąpiło uroczyste wręczenie logo Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Pomorze Zachodnie przedstawicielom firm i gospodarstw z naszego regionu, które zostały niedawno do niej przyjęte.

Jan Krawczuk - Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego oraz Jarosław Rzepa - Dyrektor Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego wręczyli certyfikaty osobom reprezentującym dziesięć firm. Trzy z nich mają siedziby w naszym mieście. To restauracja „Na Kuńcu Korytarza”, B.B. Sobolewscy s.c., Firma Budowlano Handlowo Usługowa Modehpolmo Sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinie oraz Restauracja Rybna Chief.

Warto wspomnieć przy tej okazji, że sieć jest zrzeszeniem przedsiębiorców, do którego wstąpić mogą producenci surowców w rolnictwie, ogrodnictwie, rybactwie, a także przetwórcy żywności; restauracje, punkty gastronomiczne, obiekty świadczące usługi hotelarskie; hurtownicy oraz sprzedawcy detaliczni.

Członkowie uzyskują między innymi możliwość: uzyskania licencji do używania logo Dziedzictwo Kulinarne Pomorze Zachodnie czy umieszczenia informacji o swoim przedsiębiorstwie na stornie internetowej Województwa Zachodniopomorskiego www.wzp.pl a także na stronie Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego www.culinary-heritage.com.

Na spotkaniu podziękowano także osobom i firmom, które złożyły wniosek o rejestrację kolejnych regionalnych produktów tradycyjnych z Zachodniopomorskiego, to znaczy paprykarza szczecińskiego (produkowanego w Karnieszewicach koło Sianowa) i pasztecika szczecińskiego.