Na Ostrowie Mieleńskim ma stanąć farma fotowoltaiczna o powierzchni około 500 tys. m kw. i mocy 40 MW. „Wyprodukowana energia zasilałaby pozostałe miejskie jednostki i tym samym pokryłaby brakujące zapotrzebowanie do samowystarczalności energetycznej Szczecina” – mówi prezydent miasta Piotr Krzystek.

Wielomilionowa inwestycja ZUO

Harmonogram inwestycji zakłada powstanie farmy fotowoltaicznej do 2030 roku. Jej koszt może pochłonąć 130 milionów złotych, a co za tym idzie – miejski Zakład Unieszkodliwiania Odpadów będzie musiał znaleźć zewnętrzne środki finansowania.

Farma miałaby stanąć na Ostrowie Mieleńskim. Teren, o którym mowa, należy do miasta i do września br. jest przedmiotem dzierżawy Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

– Po tym czasie, 10-letnia umowa dzierżawy ma zostać zawarta z Zakładem Unieszkodliwiania Odpadów. Spółka będzie dysponować terenem o powierzchni przeszło 500 tysięcy metrów kwadratowych – informuje Anna Folkman, rzecznik prasowa ZUO.

Jednym z najważniejszych punktów inwestycji jest uzyskanie warunków przyłącza do Głównego Punktu Zasilającego.

– Przewiduje się, że byłoby to po drugiej stronie Kanału Parnicy, czyli od strony ulicy Gdańskiej. Długość kabla wynosiłaby około 1,5 kilometrów, a kilkaset jego metrów znajdowałoby się pod Kanałem – dodaje Anna Folkman. – Po wydaniu warunków będzie można przystąpić do wyboru wykonawcy instalacji. Kolejną kwestią jest sam grunt, który musi być poddany badaniom geologicznym.

Dodatkowe źródło energii dla ZUO

Z kolei na dachu magazynu żużla na terenie EcoGeneratora powstanie dużo mniejsza instalacja fotowoltaiczna. Realny termin jej uruchomienia to 2025 rok, a koszt – kilkaset tysięcy złotych.

– Formalności związane z budową już się toczą. Wniosek o określenie warunków przyłączenia instalacji fotowoltaicznej został złożony. Po uzyskaniu tych warunków kolejnym etapem będzie zlecenie prac w trybie zaprojektuj i wybuduj – mówi Anna Folkman.

Łączna wydajność wyniesie około 300 kWp. Instalacja ma być dodatkowym źródłem energii dla ZUO. Obecnie, gdy instalacje EcoGeneratora nie produkują energii (z powodu kilku tygodni postoju remontowego w okresie letnim), spółka musi ją kupować.

– Posiadając instalację fotowoltaiczną, nie będzie to konieczne – podkreśla Anna Folkman. – Zważywszy na fakt, że postój remontowy planowany jest przed sezonem grzewczym, w lipcu lub sierpniu. Produkcja energii ze słońca byłaby na pewno efektywna. 

Jeden z dwóch dostawców energii elektrycznej

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów jest obecnie jednym z dwóch (obok Enei) dostawców energii elektrycznej dla Szczecina. Obecnie EcoGenerator zasila Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego, wspiera Tramwaje Szczecińskie i dostarcza energię do ładowarek autobusów elektrycznych oraz Technoparku Pomerania. Energię miastu zapewniają także 43 instalacje fotowoltaiczne na szczecińskich instytucjach.

– Do funkcjonowania potrzebujemy około 103 tysiące MWh w ciągu roku. Energia wyprodukowana dzięki planowanej przez EcoGenerator farmie, zasilałaby pozostałe miejskie jednostki i tym samym pokryłaby brakujące do samowystarczalności energetycznej zapotrzebowanie Szczecina. To zatem dla nas bardzo ważny cel – podkreśla prezydent Piotr Krzystek.