Gwiazdy światowego formatu, warsztaty dla młodych i uzdolnionych wokalistów oraz tłumy miłośników jazzu – Szczecin Jazz to ważny element kultury naszego miasta. W tym roku organizatorzy przygotowali prawdziwe perełki. „Warto czegoś takiego posłuchać na żywo”, zapewniają.

Ostatni program „Studio Kultura” poświęcony był projektowi Szczecin Jazz, który od lat w marcu podbija serca fanów muzyki. Za nami pierwsze koncerty, w tym Kenny'ego Garreta, światowej sławy saksofonisty (nasza relacja tutaj). Ale to nie jedyna gwiazda sceny międzynarodowej, która w ramach Szczecin Jazzu pojawi się w stolicy Pomorza Zachodniego.

– Jeśli chcesz zorganizować imprezę międzynarodową, musisz mieć międzynarodowy line-up – podkreśla Sylwester Ostrowski, szef artystyczny festiwalu Szczecin Jazz.

Wczoraj w ramach specjalnego koncertu z okazji Dnia Kobiet w hotelu Courtyard by Marriot rozbrzmiewała muzyka kubańska w wykonaniu Carlosa Sarduya i wokalistki flamenco Marinah.

Wisienką na torcie będzie zaplanowany na przyszły tydzień koncert Dee Dee Bridgewater. To nie tylko legenda jazzu, ale także wszechstronna artystka, która zdobyła uznanie zarówno jako wokalistka, jak i aktorka teatralna.

– To po prostu żywa legenda, jest na scenie ponad 50 lat, bardzo utytułowana – zaznacza Ostrowski. – To jest esencja muzyki. Jej wiedza i umiejętności, które posiada – warto czegoś takiego posłuchać na żywo – zaznacza Ostrowski.
Koncert już 14 marca w Teatrze Polskim.

Z kolei dzień wcześniej w Filharmonii im. M. Karłowicza Sylwester Ostrowski wystąpi wraz z projektem One Voice.

– Inspiracją do stworzenia One Voice były ubiegłoroczne warsztaty, na które przyjechało kilkadziesiąt osób z całej Polski. To był dla mnie bodziec, że powinniśmy zrobić projekt dla wokalistów, który będzie połączeniem profesjonalnego grania i warsztatów – przyznaje Ostrowski. – To trochę tak, jak kończy się medycynę i nie jest się od razu lekarzem, a ma się rezydenturę, formę profesjonalnych praktyk. W październiku ogłosiliśmy otwarty nabór i odzew był bardzo dobry. Do tej pory zagraliśmy kilka koncertów, zrobiliśmy warsztaty, sesję nagraniową – wylicza.

Program „Studio Kultura” powstaje we współpracy radia SuperFM i portalu internetowego wSzczecinie.pl.