To najdłużej działające szczecińskie kino pod chmurką. Na plenerowe seanse zaprasza od ośmiu lat. Pierwsza projekcja już w najbliższy wtorek.
W ramach tegorocznych Zamkowych Nocy Filmowych zaplanowano aż dwie nowości. W przeciwieństwie do poprzednich edycji, filmy na małym dziedzińcu będą wyświetlane już od czerwca, a pokazy poprzedzą koncerty. Występy zespołów będą nawiązywały do klimatu muzycznego prezentowanych filmów. Czerwcowe spotkania pod chmurką rozpoczynają się o godz. 21:30.

O zespole Maanam
Już we wtorek, 14 czerwca, będzie można posłuchać coverów Maanam (w wykonaniu zespołu Markato), a zaraz po koncercie obejrzeć aż dwa filmy opowiadające o tej legendarnej grupie: „Fana” Wojciecha Maciejewskiego oraz „Wielką majówkę” Krzysztofa Rogulskiego, w której zespół Maanam też zagrał.

O punku...

Dzień później (15 czerwca) na małym dziedzińcu wystąpi The Zwyrols. Następnie zostaną zaprezentowane: „Film o pankach” w reż. Mariusza Trelińskiego, w którym pojawia się nieżyjący już pierwszy wokalista Dezertera – Skandal oraz debiut fabularny tego reżysera - „Zad wielkiego wieloryba” - przybliżający warszawską scenę punk.

i big beacie

Zamkowe kino plenerowe zaprasza także w piątek, 17 czerwca. Małgorzata Jarmoc i Wojciech Rapa zagrają przeboje szczecińskiego big beatu, po wysłuchaniu których będzie można obejrzeć komedię „Mocne uderzenie” Jerzego Passendorfera, opowiadającą o miłosnych perypetiach Kuby, łudząco podobnego do bigbeatowego piosenkarza – Johnny'ego Tomali. Tego wieczoru zostanie też pokazany film krótkometrażowy Stanisława Kokesza przedstawiający historię zespołu Skaldowie.

Program na pozostałe czerwcowe dni dostępny tutaj

Co jeszcze pokażą na zamkowym dziedzińcu?
W lipcu i sierpniu na małym dziedzińcu będzie przede wszystkim prezentowane kino polskie i europejskie. Nie zabraknie projekcji filmów koprodukowanych przez Zachodniopomorski Fundusz Filmowy „Pomerania Film”. Przewidziany jest także przegląd filmów dokumentalnych z ubiegłorocznej edycji Szczecin European Film Festival. Specjalną projekcję Zamek Książąt Pomorskich zaplanował 5 lipca. Zostanie wówczas wyświetlony film dokumentalny „Janis” o życiu i twórczości Janis Joplin. Będzie to zapowiedź koncertu poświęconego twórczości Joplin w wykonaniu zwyciężczyni drugiej edycji programu „The Voice of Poland” Natalii Sikory z zespołem. Koncert odbędzie się na zamkowym dziedzińcu w piątek, 15 lipca.

Wstęp na wszystkie seanse jest bezpłatny (w razie niepogody zostaną one przeniesione do Kina Zamek).

Seanse w plenerze w tym roku będzie można oglądać także na dachu Kaskady i Łące Kany. W wakacje ruszą też dzielnicowe kina plenerowe na Gumieńcach, Niebuszewie, Starym Mieście i osiedlu Majowym.