Znamy już wyniki wyborów samorządowych w dwóch okręgach do rady miasta. Trwa podliczanie głosów na Prawobrzeżu, Gumieńcach-Pomorzanach oraz Północy.

Pogodno. Debiutantka gromi doświadczonych radnych

To był prawdziwy pogrom. Koalicja Obywatelska „pozamiatała” w radzie miasta i nie jest wykluczone, że po raz pierwszy od 2006 roku sięgnie po samodzielną większość. W dwóch okręgach, w których podliczono głosy, KO zwiększyła swój stan posiadania radnych. Tym sposobem w okręgu obejmującym m.in. Pogodno najlepszy wynik na liście wyborczej zdobyła debiutująca radna Ilona Milewska, która otrzymała ponad 4 tysiące głosów, wyprzedzając Łukasza Tyszlera i Andrzeja Radziwinowicza. Dodajmy, że dotychczasowi radni też znajdą się w radzie. Z czwartym wynikiem dołączy do nich inny debiutant Mateusz Gieryga. W radzie nie znajdzie się za to Bazyli Baran.

Z tego okręgu do rady miasta wejdzie także Marek Duklanowski, który wyprzedził Janusza Jagielskiego. To oznacza, że w radzie znajdzie się „dwójka” z listy PiS, a jedynka nie. Z listy Piotra Krzystka radnym zostanie Michał Przepiera, ale jeżeli wróci na funkcję zastępcy prezydenta Szczecina, to jego miejsce zajmie Piotr Kęsik. Z radą miasta żegna się Maria Myśliwiec.

Śródmieście. Sukces Koalicji Obywatelskiej

Podliczono także głosy w Śródmieściu. Prawdopodobnie trójkę radnych będzie mieć Koalicja Obywatelska. Radnymi zostaną – bez zaskoczenia – Paweł Bartnik oraz Przemysław Słowik. Trzeci wynik „zrobiła” Ewa Jasińska. Właściwie nieprowadząca kampanii działaczka związana z Nowoczesną, może wejść do rady z wynikiem 1100 głosów. Wśród radnych znajdą się również Marcin Pawlicki z PiS i Jolanta Balicka z Koalicji Samorządowej.

Dobry wynik w tym okręgu, niespełna 1000 głosów, zdobyła także Urszula Nawrocka z Lewicy, ale to raczej nie pozwoli jej na objęcie mandatu.

Wyniki wyborcze będą aktualizowane.

Gumieńce i Pomorzany. Julia Szałabawka przed Maciejem Kopciem

Znamy już wyniki do rady miasta z okręgu obejmującego Pomorzany i Gumieńce. Sensacją jest, że w tym okręgu Koalicja Samorządowa Piotra Krzystka zdecydowanie przegrała z Koalicją Obywatelską i Prawem i Sprawiedliwością. Dwa mandaty uzyska tutaj PiS. Trafią one do Julii Szałabawki, która wyprzedziła Macieja Kopcia, ale ten pierwszy również zostanie radnym.

Pewne mandaty z Koalicji Obywatelskiej będą mieć: Stanisław Kaup, Urszula Pańka i Elżbieta Abramowicz.

Z Koalicji Samorządowej radnymi zostaną Marek Kolbowicz i prawdopodobnie Michał Wilkocki. Z radą pożegna się Dominika Jackowski.