- Tutaj w Szczecinie, w najbardziej oddalonym skrawku Polski od granicy z Ukrainą, okazuje się, że jesteśmy wyjątkowo blisko z Ukraińcami. - mówił wiceprezydent Krzysztof Soska podczas inauguracji XVIII Dni Kultury Ukraińskiej - To bardzo ważne, zwłaszcza dlatego, że mamy fantastyczną mniejszość ukraińską w naszym mieście. Dzisiaj można powiedzieć, że jest to najlepiej zorganizowana, najsilniejsza wspólnota narodowa (poza Polską) w naszym mieście. Te Dni Kultury Ukraińskiej stanowią też wsparcie dla tego, co dzisiaj dzieje się na Ukrainie. - zaznaczał.

XVIII Dni Kultury Ukraińskiej organizowane przez Szczeciński Oddział Związku Ukraińców w Polsce oraz Zamek Książąt Pomorskich odbywają się w Szczecinie w dniach 29 maja - 1 czerwca. W piątek, 30 maja, w Galerii Gotyckiej Zamku Książąt Pomorskich miała miejsce ich uroczysta inauguracja. Jak podkreślał Iwan Syrnyk, Przewodniczący Zarządu Oddziału Szczecińskiego Związku Ukraińców w Polsce, do końca nie było wiadomo czy Dni Ukraińskie w Szczecinie w ogóle się w tym roku odbędą. - Do kwietnia nie podpisywaliśmy umowy, do kwietnia nie wiedzieliśmy czy Dni Kultury Ukraińskiej odbędą się. Na szczęście stało się tak, że Ukraina ma swojego prezydenta, ma szlak, którym w tej chwili podąża, ma obrany kierunek i te Dni Kultury świadczą o tym, że jest tam coraz lepiej. - mówił.

- W tym roku Dni Kultury są szczególne, bo i czas jest szczególny. Tym bardziej te wystąpienia artystów ukraińskich, zarówno tych młodszych, jak i tych już doświadczonych, utwierdziły mnie tylko w przekonaniu, że Ukraina ma w swoim najstarszym pokoleniu solidne podstawy, do tego, aby samo się stanowić i ma też odpowiedni potencjał, by móc pięknie i pewnie patrzeć w przyszłość. Najmłodsza generacja Ukraińców, jest nie tylko bardzo utalentowana i urodziwa, ale także kochająca bardzo swoją ojczyznę. Myślę, że my jako Pomorze Zachodnie, jako jeden z tych najbardziej ukraińskich regionów w Polsce, jesteśmy predestynowani do tego, by w sposób szczególny Ukraińcom pomagać. - zaznaczał na uroczystości Wojciech Drożdż, wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego.  

Wczoraj w ramach Dni Kultury Ukraińskiej na Zamku Książąt Pomorskich odbyły się występy rockowo – folkowych zespołów ukraińskich. Natomiast Mirosław Łajkosz, mistrz kucharski o ukraińskich korzeniach, mieszkający w Szczecinie, gotował, a następnie częstował przybyłych na dziedziniec tradycyjnym barszczem ukraińskim.

Dziś z kolei na Zamku Książąt Pomorskich ma miejsce Międzynarodowy Dzień Dziecka „Słońce dla dzieci”. Od godz. 11:00 odbywają się przedstawienia teatralne oraz występy dziecięcych zespołów. Zaprezentuje się również grupa „Strumoczok Pokuttia”, która swoim programem zachwyciła gości obecnych na piątkowej uroczystej inauguracji XVIII Dni Kultury Ukraińskiej w Szczecinie. Jest to dziecięcy zespół folklorystyczny z Hwizdeckiej Szkoły Artystycznej k. Kołomyji (Ukraina), specjalizujący się w ukraińskich tradycyjnych tańcach obrzędowych i korowodowych. Do godz. 20:00 potrwają też kiermasze rękodzieła artystycznego i warsztaty garncarskie, haftu, tkackie, szkło – plastyki.