Niezwykle interesującą propozycję przygotowali dla wszystkich miłośników gór i nie tylko organizatorzy II edycji Przeglądu Filmów O Górach im. Tadeusza Piotrowskiego O! Góry – Elitarny Klub Górski „Leśne dziadki” oraz Zamek Książąt Pomorskich. W jego programie znalazło się blisko trzydzieści filmów dokumentalnych krótkometrażowych, wystawy fotograficzne, spotkania z interesującymi gośćmi oraz warsztaty survivalowe dla dzieci wieku od 7 do 12 lat. Przegląd ten będzie miał miejsce w dniach 15-17 lutego w Szczecinie.

 

Zmiana lokalizacji

Druga odsłona przeglądu odbędzie się z większym rozmachem niż pierwsza. Będzie się to wiązało m.in. ze  zmianą lokalizacji: z Klubu Garnizonowego na Zamek Książąt Pomorskich. Prezentacja filmów oraz koncerty odbędą się w Sali Bogusława X, zaś warsztaty dla dzieci w sali 101 Zamku.  

Bogaty repertuar

W repertuarze Przeglądu O! Góry znajdzie się aż 29 filmów dokumentalnych krótkometrażowych zrealizowanych przez najlepszych reżyserów i realizatorów specjalizujących się w tematyce górskiej, przyrodniczej i krajoznawczej. Wśród nich znajdą się zarówno produkcje krajowe, jak i zagraniczne.   

Wisienka na torcie

Na wszystkich uczestników przeglądu czeka także niespodzianka. W przerwie pomiędzy projekcjami planowana jest prezentacja dwóch filmów zrealizowanych przez Krystiana i Marcina Kłysiewiczów w ramach projektu mającego na celu przedstawienie czterech pór roku w Bieszczadach.

Szałas w zamkowych wnętrzach

W programie przeglądu uwzględniono również warsztaty z survivalu dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat, które przeprowadzą eksperci z  Survival Totem Group. W zamkowych wnętrzach wraz z uczestnikami postawią m.in. … szałas.  Uczestnictwo w warsztatach jest bezpłatne po uprzednim zapisaniu w Biurze Organizacyjnym Przeglądu.

Wystawy

Projekcjom filmowym towarzyszyć będą dwie wystawy fotograficzne. Pierwsza z nich poświęcona będzie wybitnemu szczecińskiemu wspinaczowi, a zarazem patronowi Przeglądu O! Góry – Tadeuszowi Piotrowskiemu. Należał on do ścisłej polskiej czołówki alpinistycznej, specjalizując się we wspinaczce zimowej i w górach najwyższych. Niektóre z jego osiągnięć na trwałe zapisały się w historii alpinizmu, a on sam zginął w lipcu 1986 roku, schodząc z K2.

Druga wystawa poświęcona będzie członkom Elitarnego Klubu Górskiego ”Leśne dziadki” i będzie  miała ona charakter retrospektywny

Stoiska, sprzęt turystyczny i kawiarenka

Uczestnicy będą mogli także zakupić na przygotowanych stoiskach wydawnictwa związane z górami, wśród których znajdą się pięciotomowe wspomnienia pt.  ”GórFanka” autorstwa Anny Czerwińskiej – pierwszej Polki, która zdobyła Koronę Ziemi i która będzie gościem specjalnym Przeglądu O! Góry .

Ponadto nabyć będzie można sprzęt turystyczny, a także skorzystać ze specjalnej kawiarenki przygotowanej dla widzów Przeglądu.

Goście specjalni

Poza Anną Czerwińską gośćmi  specjalnymi przeglądu będą: dziennikarz i himalaista – Aleksander Lwow oraz członek Szczecińskiego Klubu Wysokogórskiego i jeden z największych specjalistów od wspinaczki lodowej w Polsce – Marcin Tomaszewski ”Yeti”.   

Muzyczne zakończenie dnia

Każdy dzień przeglądu będzie kończył się koncertem. Zaprezentują się lokalni wykonawcy: Sylwester Ostrowski Quartet i Angelika Anozie (piątek, godz.), zespół POGRANI (koncert finałowy, niedziela), oraz francuski artysta Alex Lenart, którego muzyka stanowi mieszankę piosenki francuskiej, rapu, manouche, reggae i soulu. Dla posiadaczy biletów i karnetów z przeglądu wstęp na wszystkie koncerty jest darmowy.  

Bilety

Przegląd filmów podzielony został na 9 bloków programowych. Bilet na jeden blok kosztuje 10 zł (normalny) i 8 zł (ulgowy). Ponadto dostępne są karnety jednodniowe w cenie 15 zł (piątek) i 30 zł (sobota i niedziela). Karnet obejmujący wszystkie filmy kosztuje 60 zł.  Bilety i karnety dostępne są w sprzedaży od dzisiaj. Liczba miejsc jest ograniczona, więc warto pomyśleć o ich zakupie wcześniej.

Pod patronatem prezydenta i wicemarszałka

Honorowy patronat nad przeglądem filmów o górach ”O! Góry” objął prezydent Szczecina – Piotr Krzystek oraz Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego – Wojciech Dróżdż.

Przegląd dotacją w kwocie 10 000 zł wsparł Urząd Miejski.   

 

Portal wSzczecinie.pl objął wydarzenie patronatem medialnym.