To będzie dobry czas dla miłośników niekonwencjonalnej muzyki. Winyle.fm zapraszają na trzy bardzo interesujące wieczory. Począwszy od piątku, 6 października, w lokalu przy ul. Jagiellońskiej 86 będzie można usłyszeć przedstawicieli polskiej sceny jazzowej i alternatywnej. Wśród wykonawców, którzy przyjadą do Szczecina, są bardzo ceniona grupa Ślina oraz Mikołaj Trzaska.

Muzyka do rozkminiania

Znany dziennikarz i krytyk muzyczny, Bartek Chaciński, napisał, że Ślina „to nowa zmiana na polskiej scenie”. Niewątpliwie grupa zapracowała na tę opinię. Ich inspiracje muzyczne koncentrują się wokół jazzu, ambientu i krautrocka. Matylda Gerber, liderka zespołu, w Winylach.fm przy ul. Jagiellońskiej 86 występowała już dwukrotnie z formacją Sneaky Jesus. To bardzo ceniona saksofonistka, która jest także autorką książki o tytule „Intuicja. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu”. 6 października przyjedzie do Szczecina właśnie ze Śliną, zespołem specjalizującym się w muzyce improwizowanej. Opartej na brzmieniach saksofonu, bębnów, gitary elektrycznej oraz kontrabasu, z domieszką dźwięków z instrumentów elektronicznych. Kwartet ma na koncie już trzy płyty, w tym jedną nagraną z Mikołajem Trzaską. Każdy album zyskał bardzo wysokie noty. W skład zespołu wchodzą także Filip Zakrzewski (gitara), Mikołaj Nowicki (kontrabas, elektronika) i Stanisław Olek (perkusja). 

Tego samego wieczoru wystąpi również formacja Młyn, który tworzą Sebastian Milewski – klawisze, Cezary Rosiński – elektronika i Michał Wdowikowski – perkusja. Trio łączy w swej muzyce wpływy elektroniczne, ale też jazz i ambient. Na ich dyskografię składają się albumy „Reklama” (2018) oraz „Folwark” (2021) wydany przez renomowaną oficynę Gusstaff Records.

Awangarda z poetyckim wyczuciem

20 października w Winylach.fm zobaczymy duet POLA, który we wrześniu ubiegłego roku wydał swoją debiutancką płytę. „«13» jest bardzo nieoczywistym, trudnym do zdefiniowania, ale pięknym w swoim przekazie albumem. Olszewska i Komosiński z poetyckim wyczuciem rysują ścieżki przeżywania życia”, napisał o niej Błażej Obiała w recenzji opublikowanej w portalu https://sztukmix.pl/. Od tego czasu POLA zagrała kilkadziesiąt koncertów promujących wydawnictwo zarówno w Polsce, jak i poza nią (np. w Islandii). Występy zostały bardzo pozytywnie przyjęte, a osoby, które je widziały, twierdzą, że są one przeżyciem pełnym intymności i refleksji.

Zofia Olszewska, która jest odpowiedzialna za teksty, wokal, delikatne dźwięki pianina, jest fotografem, retuszerką zdjęć. Od 2010 roku pracuje pod pseudonimem Zofia Analog. Piotr Komosiński to basista i kontrabasista, który w swojej już 30-letniej karierze występował w wielu zespołach, między innymi Potty Umbrella czy Hotel Kosmos. Z wykształcenia jest fotografem i założycielem grupy fotograficznej B1, z którą wystawia prace w galeriach na terenie całej Polski.

Nadworny kompozytor Smarzowskiego

27 października Winyle.fm zapraszają na występ duetu Trzaska/Pakuła Pierwszy z tych muzyków to jedna z najważniejszych postaci nowoczesnego jazzu. Mikołaj Trzaska w latach 90. grał w grupie Miłość, był twórcą i liderem zespołu Łoskot, współtworzy też m.in. supergrupę Rimbaud. Znany jest również jako partner tak znakomitych artystów jak m.in.: Peter Brotzmann, Joe McPhee czy Ken Vandermark. Poza tym skomponował muzykę do wszystkich filmów Wojciecha Smarzowskiego.

Natomiast Cyprian Pakuła to szczeciński perkusista, uczeń szkoły muzycznej. Ma dopiero 17 lat, ale mimo młodego wieku współpracował już z muzykami bardzo znanymi w świecie awangardy m.in.: Jerzym Mazzollem, Olo Walickim, Markiem Kazaną i Piotrem Damasiewiczem. Warto się przekonać, co wyniknie z konfrontacji tych dwóch, trochę różnych światów.

Wszystkie trzy wydarzenia rozpoczną się o godzinie 20.00. Bilety na koncerty można nabyć na stronie www.biletomat.pl.

Szczegółowe informacje w wydarzeniach na Facebooku:

https://www.facebook.com/events/988974395651710/

https://www.facebook.com/events/120301257840281/

https://www.facebook.com/events/653848890048287/