Walki Słowian z wikingami, degustacja podpłomyków, puszczanie wianków na Odrze i nauka strzelania z łuku. To propozycje Zamku na tegoroczną Noc Kupały. Z kolei Teatr Polski zaprasza na koncerty Poniedzielskiego, Chorych, OHO!KOKO, na projekcję nagranego w Szczecinie filmu „Brzask” oraz festyn dla dzieci.

W najkrótszą noc roku, przypadającą około 21 – 22 czerwca, dawni Słowianie obchodzili święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości nazywane Nocą Kupały, nocą kupalną, kupalnocką, kupałą, sobótką na ziemiach polskich, a w czasach późniejszych również nocą świętojańską. Dziś o tamtych zwyczajach i rytuałach raczej nie pamiętamy, ale część z nich będzie można poznać w nadchodzący weekend na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Poza średniowiecznymi obrzędami związanymi z przesileniem letnim zostaną zaprezentowane także stare rzemiosła, kultura Słowian oraz wikingów. Wszystko w ramach polsko – niemieckiego przedsięwzięcia „Noc Kupały – wspólne pomorskie dzieje”.

Wikingowie napadną na wioskę Słowian

W dniach 21 – 22 czerwca na dziedzińcach Zamku Książąt Pomorskich powstanie osada wczesnośredniowieczna (replika z X wieku), w której polscy i niemieccy rzemieślnicy w strojach z tamtego okresu postarają się przybliżyć odwiedzającym ówczesną pracę, rzemiosło i sposób życia. W wiosce będzie można również obejrzeć namioty wojów, ich broń i wyposażenie, a także pokazy walk między Słowianami a Wikingami. W widowisku historycznym wezmą udział drużyny z Polski i Niemiec, m. in.: Drużyna Grodu Trzygłowa (Szczecin, Warszawa, Poznań), Miklagard (Trójmiasto), Walhalla (Poznań), Ulvborg Hird (Białystok), Ukranie (Torgelow).

Degustacja podpłomyków czy nauka walki z wojami?

Nie zabraknie też warsztatów rzemieślniczych zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Zostaną zaprezentowane m. in.: kowalstwo, tkactwo, kuchnia wczesnośredniowieczna, obróbka drewna, ziołolecznictwo, wikliniarstwo. Będzie można uczestniczyć w wyrobie słynnych średniowiecznych podpłomyków połączonym z degustacją. Ponadto dla chętnych przewidziano naukę strzelania z łuku, rzuty oszczepami, siłowe i zręcznościowe konkursy, warsztaty walki z wojami czy możliwość przymierzenia dawnych strojów. Oprócz tego będzie można poznać tajniki budowy starych instrumentów, spróbować swoich sił w dawnych formach wokalnych oraz nauczyć się wczesnośredniowiecznych tańców.

Wianki puszczane na Odrze

Oczywiście zostaną też zaprezentowane obrzędy związane ze świętem przesilenia letniego. W tym m. in.: wygaszanie ognisk i krzesanie ognia, puszczanie wianków na Odrze czy rytuały na dobry następny rok.

Każda kobieta będzie mogła wziąć udział w konkursie na najpiękniejszy wianek. Można go przygotować wcześniej w domu albo upleść podczas imprezy ze specjalnie przygotowanych kwiatów i ziół oraz przy pomocy "białogłów z historycznych domostw". Zwycięski wianek zostanie wyłoniony w sobotę, 21 czerwca, około godz. 19:00. Trzydzieści minut później korowód z widzami, rzemieślnikami i wojami przy dźwiękach muzyki wyruszy nad Odrę, by zgodnie z tradycją puszczać wianki na wodzie.

Podczas Nocy Kupały na Zamku Książąt Pomorskich odbędą się również koncerty zespołów grających muzykę z dawnych epok. Wystąpią Chudoba, Percival, Spielleute Eygenart. Natomiast w sali Kina Zamek będzie można wysłuchać wykładów o życiu codziennym w średniowiecznym Szczecinie, który wygłosi dr Anna Bogumiła Kowalska i dziejach wczesnośredniowiecznego Szczecina w świetle badań archeologicznych, o czym opowie mgr Marek Dworaczyk.

Na wszystkie wydarzenia związane z Nocą Kupały wstęp jest wolny. W sobotę impreza rozpocznie się o godz. 14:00 i potrwa do północy, w niedzielę natomiast będzie miała miejsce w godz. 12:00 – 17:00.

Tak było rok temu: 

Szczeciński „Brzask”

O Nocy Świętojańskiej pamięta również Teatr Polski w Szczecinie i już dziś rozpoczyna cykl imprez pod nazwą „Wieczory Świętojańskie u Swarożyca”. Na początek, 17 czerwca o godz. 20:00 odbędzie się projekcja filmu „Brzask”. To 50-minutowa impresja w duchu Stanisława Witkacego. Bohaterowie obrazu na przełomie nocy i dnia doznają dewianckich lśnień - brzasków. To, co widzą, może uchodzić za rzeczywistość lub jest wyłącznie błyskiem, deja vu. Rzeczywistość rozciąga się w czasie, zupełnie jak gdyby czas się zatrzymał. Film Rafała Bajeny i Krzysztofa Trzcińskiego powstał w 2008 roku w Szczecinie, a w jego produkcję byli zaangażowani szczecińscy aktorzy, jak choćby: Adam Dzieciniak, Arkadiusz Buszko, Wojciech Sandach, Maria Dąbrowska. Wstęp na projekcję jest wolny, trzeba tylko odebrać bezpłatne wejściówki w kasie Teatru.

Poniedzielski, Chorzy, OHO!KOKO

Dzień później, 18 czerwca, na Małej Scenie Teatru Polskiego zostanie zaprezentowane widowisko słowno – muzyczne „Waśnie 1001 Nocy”, którego twórcą jest Filip Cembala. W programie znalazły się takie utwory jak: "Do Ani", "Cudzoziemka w raju kobiet", "Będę z Tobą", "Oddychaj", "Domek dla lalek" i wiele innych oraz fragmenty współczesnej prozy i poezji. Początek wydarzenia o godz. 20:00. Bilety kosztują 30 zł normalne i 15 zł ulgowe.

Z kolei w piątek, 20 czerwca, również o 20:00 na scenie przed budynkiem Teatru odbędzie się koncert "Nie tylko o miłości", na który wstęp jest wolny.

Natomiast w sobotę już od godz. 12:00 najmłodsi będą mogli wziąć udział w festynie dla dzieci. Wstęp dla wszystkich chętnych jest wolny.

O godz. 20:00 na Dużej Scenie Teatru Polskiego wystąpi Andrzej Poniedzielski, który zaprezentuje najnowszą płytę "SzlafRock (&roll)" z autorskimi wykonaniami piosenek pisanych dla Maryli Rodowicz, Edyty Geppert czy Seweryna Krajewskiego. Bilety na koncert kosztują 50 i 40 zł.

„Wieczory Świętojańskie u Swarożyca” zakończą się w niedzielę, 22 czerwca, koncertem zespołów OHO!KOKO i Chorych. Będzie to impreza plenerowa, na którą wstęp jest wolny.

Więcej o "Wieczorach Świętojańskich u Swarożyca" tutaj.

Zobacz też: Noc Kupały bez lampionów?