Chociaż nie widzą, bez problemu w najbliższą niedzielę zaprezentują twórczość Bohumila Hrabala i swoje umiejętności recytatorskie. 25 maja na Zamku grupa recytatorska „Espero” przedstawi „Postrzyżyny” czytane wyobraźnią.

W 100. rocznicę urodzin czeskiego prozaika do świata ożywionej książki zaproszą lektorzy, czytający w alfabecie Braille'a i w czarnym druku. Za oprawę muzyczną będą odpowiedzialni muzycy z Polskiego Związku Niewidomych, całość zaś poprowadzi aktorka Teatru Współczesnego – Krystyna Maksymowicz.

"Postrzyżyny" są historią kobiety niepokornej i nieobliczalnej, którą cechuje ogromna radość życia. To opowieść o miłości i pochwała życia poczciwego. Bohaterowie prozy Hrabala wydają nam się piękni niezależnie od ilości ich wad. Cokolwiek by robili, nie przestajemy ich lubić, ponieważ umieją kochać, a autor w mistrzowski sposób opisuje ich życie.

Grupa teatralno – wokalna ESPERO, przy Polskim Związku Niewidomych, Okręg Zachodniopomorski w Szczecinie, istnieje już od lat dziewięćdziesiątych. Skupia grono uzdolnionych artystycznie niewidomych i słabo widzących, którzy muzykują, śpiewają , mówią teksty i dla których przyjemnością i radością jest przebycie drogi od sztuki czytania dzieł literackich do sztuki ich interpretacji. Celem działalności grupy ESPERO jest promowanie literatury i szeroko pojętej kultury oraz sztuki wśród niepełnosprawnych. Podczas niedzielnego występu swoje interpretacje tekstu zaprezentują: Wiesława Buczulińska, Alicja Czarnuszka, Danuta Łuszczek i Danuta Tymecka. Za tło muzyczne będą odpowiadali: Leszek Borucki, Wiesław Buczuliński, Łukasz Rzeźniczak.

„Czytanie wyobraźnią” jest elementem arteterapii. Dla uczestników bardzo ważna jest interakcja z otoczeniem, to że działają, że pokazują swoje umiejętności. Ale także słuchacze mogą wiele osiągnąć poprzez udział w takim wydarzeniu – być może nawet odkryć część siebie. - W dobie obrazka, gdzie kultura obrazkowa tak mocno dominuje, jeśli raz na jakiś czas zasłuchamy się w siebie i wejdziemy w strukturę tekstu poprzez słuch, budując wewnętrzne krajobrazy, to może zobaczymy, że mamy wielkie bogactwo w sobie. - zachęca Krystyna Maksymowicz.

„Postrzyżyn” czytanych wyobraźnią będziemy mogli posłuchać 25 maja o godzinie 12:00 na dziedzińcu małym Zamku Książąt Pomorskich.