Joscho Stephan, przez wielu uznawany za najszybszego gitarzystę świata wystąpi w najbliższy poniedziałek w Filharmonii Szczecińskiej. Pochodzący z Niemiec muzyk zagra z zespołem, w którego skład na tę okazję wszedł Krzysztof Pełech – wirtuoz gitary klasycznej.

Gypsy jazz

Nurt muzyczny, w którym porusza się Josho Stephan, narodził się w latach 30. XX wieku w Paryżu. Jego inicjatorem był Django Reinhardt, który do dziś jest najwyrazistszym przedstawicielem konwencji „cygańskiego jazzu”. Najkrócej gatunek ten można opisać jako połączenie swingującej maniery epoki przedwojennej z posmakiem brzmienia cygańskiego. Co ciekawe, z rzadka pojawiają się w kompozycjach gypsyjazzowych standardowe akordy molowe i durowe.

Najszybszy

Joscho Stephan urodził się w roku 1979. Przygodę z gitarą rozpoczął w szóstym roku życia, a jego debiutancki album ukazał się w 1999 r. Kilka miesięcy później magazyn American Guitar Player uznał krążek Swinging Strings Stephana za album miesiąca. Niemiecki gitarzysta jest w światowej czołówce wykonawców gypsy jazzu, a sam gatunek po zachodniej stronie Odry cieszy się popularnością.

Nieprzypadkowo Joscho Stephan ma przypiętą łatkę „najszybszego gitarzysty świata”. Nawet jeśli w środowisku muzycznym tego typu określenia przyjmowane są często z rezerwą, to nagrania i koncerty mówią same za siebie. Choć kompozycje z gatunku gypsy jazzu opierają się na bardzo dynamicznej grze na gitarze, jego niemieckiemu przedstawicielowi nie brakuje feelingu. Wykonaniom Stephana towarzyszy wyczucie i wirtuozeria pojedynczego dźwięku.

SZOK?

Za organizacją koncertu wirtuoza z Niemiec stoi SZOK, czyli Szczecińska Offensywa Kulturalna, za którą stoi między innymi Waldek Kulpa – osoba, której w szczecińskim środowisku muzycznym nie trzeba przedstawiać. Stowarzyszenie obrało sobie za cel promowanie artystów uznanych, ale niekoniecznie mainstreamowych. Do tej koncepcji idealnie wpisuje się poniedziałkowy występ Joscho Stephana.

Koncert rozpocznie się 18 marca o godz. 19 w Filharmonii Szczecińskiej im. Mieczysława Karłowicza. Bilety w cenie 90 zł (VIP) i 70 zł dostępne są na stronie bilety.fm oraz w kasie filharmonii.

Gitarowy marzec

Marzec to w Szczecinie miesiąc stojący pod znakiem gitary. Za nami jest już występ duetu Andreas Kapsalis & Goran Ivanovic w ramach projektu Klezmarzec, w poniedziałek w szczecińskiej Filharmonii gościć będzie Joscho Stephan Quartet i Krzysztof Pełech, od 16 marca zaś rozpoczynają się Wiosenne Koncerty Gitarowe na Zamku Książąt Pomorskich.